Botswana. Od maja 360 słoni zginęło w tajemniczych okolicznościach. "Katastrofa"

To "katastrofa" z punktu widzenia ochrony przyrody - alarmują ekolodzy. W Botswanie od maja znaleziono co najmniej 360 martwych słoni. Nie wiadomo, co jest przyczyną masowego umierania zwierząt.

O masowym umieraniu słoni w Bostwanie informowaliśmy już w przed kilkoma tygodniami.  Wtedy wiadomo było o ok. 170 zwierzętach, które padły z niewyjaśnionych przyczyn. Teraz ta liczba wzrosła do ponad 360 - podaje CNN. Choć władze prowadzą badania, to wciąż nie wiadomo, co było przyczyną śmierci zwierząt. 

Botswana. 360 słoni zginęło w tajemniczych okolicznościach

Według cytowanych przez CNN obrońców przyrody sytuacja jest "katastrofą". Część martwych słoni znaleziono przy zbiornikach wodnych. Inne wyglądają, jakby po prostu nagle padły na ziemię - wynika z opisów. W pobliżu zaobserwowano inne słonie, które zdają się słabe, w tym jednego, który chodził w kółko. Jednak inne osobniki w tym samym obszarze wyglądają na zdrowe. 

Na razie nie wydaje się, by to kłusownictwo było ewentualnym motywem zabicia słoni - jeśli było to celowe działanie. Martwe zwierzęta nie były pozbawione ciosów, dla których są zazwyczaj zabijane.

Cytowany przez "Guardiana" dr Niall McCann z organizacji National Park Rescue powiedział, że masowego umierania słoni na taką skalę nie widziano od bardzo dawna. - Poza tymi spowodowanymi suszą nie znam tak dużego przypadku masowego umierania słoni - stwierdził. 

Botswana. Populacja słoni maleje

Ogólna populacja słoni w Afryce spada z powodu kłusownictwa. Jednak w Botswanie, na której terenie żyje prawie jedna trzecia tych zwierząt na kontynencie, liczba ta wzrosła z 80 tys. osobników pod koniec lat dziewięćdziesiątych do 130 tys. Obecnie to kraj z największa liczbą słoni w Afryce. 

W ubiegłym roku prezydent Mokgweetsi Masisi zniósł pięcioletni zakaz polowań na duże zwierzęta, nałożony przez poprzednią głowę państwa Iana Khamę. Sezon polowań w tym roku nie zaczął się jednak z powodu pandemii koronawirusa.

Słoń afrykański jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Przeprowadzony w 2016 roku pan-afrykański spis słoni wykazał, że między 2007 a 2014 rokiem ich liczba na kontynencie spadła o ok. 30 proc - czyli 144 tys. osobników. Słonie są narażone z jednej strony na kłusowników, z drugiej - utratę naturalnych siedlisk.

Więcej o: