PGE do 2050 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Sasin: To wpisuje się w oczekiwania społeczne

W poniedziałek Polska Grupa Energetyczna przedstawiła nową strategię do 2030 roku, z perspektywą do 2050 roku. Za 30 lat PGE chce osiągnąć neutralność klimatyczną.

Polska Grupa Energetyczna zamierza być neutralna klimatycznie do 2050 roku. Chce to osiągnąć przez inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Prezes spółki Wojciech Dąbrowski powiedział, że jest to odpowiedź na wyzwania rynkowe i zmiany w otoczeniu regulacyjnym, a także oczekiwania społeczne. Zapewnił, że PGE będzie liderem zrównoważonej transformacji energetycznej w Polsce.

Zobacz wideo Czy rząd oszukał górników? "Padały słowa nastawione pod sukces wyborczy"

Trzy filary przemian 

Nowa strategia Polskiej Grupy Energetycznej opiera się na trzech filarach. To energia przyjazna dla środowiska, sprawna i efektywna organizacja, a także nowoczesne usługi energetyczne. Polska Grupa Energetyczna przekazała, że do 2030 roku spółka planuje wydać na inwestycje 75 miliardów złotych.

Wiceminister Jacek Sasin powiedział, że ta nowa strategia PGE wpisuje się w oczekiwania społeczne. - Strategia PGE2050 uwzględnia potrzebę budowania energetyki przyjaznej dla środowiska, a także zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego i niezakłóconych dostaw energii elektrycznej dla obywateli - mówił Sasin.

Jak dodał minister klimatu Michał Kurtyka, jest to pierwsza kompleksowa, konkretna strategia przedstawiona przez PGE, która wpisuje się w plany polityki państwa.

Strategia zakłada zwiększenie udziału energetyki odnawialnej 

W myśl przedstawionej w poniedziałek strategii Polskiej Grupy Energetycznej, do 2030 roku nastąpi zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w portfelu Grupy do poziomu 50 procent oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 85 procent, co oznacza 120 milionów ton mniej emisji CO2, natomiast do 2050 roku grupa zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli zero emisji netto CO2 oraz zapewniać 100 procent zielonej energii dla swoich klientów.

- Nasze aspiracje do 2030 roku to 85 procent mniej emisji CO2, 50 procent udziału energii odnawialnej w portfelu, a w 2050 roku zero emisji CO2 oraz 100 procent energii odnawialnej dla naszych klientów - podkreślił prezes Wojciech Dąbrowski.