W czwartek socjaldemokratyczny rząd Danii dogadał się w parlamencie odnośnie anulowania ósmej już rundy wydawania licencji na poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej z dna Morza Północnego. Szacuje się, że niewydobytych pozostanie 150 mln baryłek ropy i jej ekwiwalentów.
Ponadto Duńczycy zamierzają zakończyć wydobycie cennego surowca w należących do nich i działających już instalacjach do połowy wieku. Wtedy też Dania ma stać się państwem neutralnym klimatycznie. A wcześniej - do 2030 roku - zamierza zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 70 proc. w porównaniu do poziomu z 1990 roku.
Dan Jorgensen, duński minister klimatu i energii, ma nadzieję, że decyzja o świadomej rezygnacji z powiększania wydobycia ropy naftowej zostanie zauważona przez innych na świecie i stanie się pewnym wzorem do naśladowania.
- Jesteśmy pierwszym krajem ze znaczącym wydobyciem ropy naftowej, który podjął taki krok - mówił dla agencji Bloomberg. - Pomysł jest taki, by inni popatrzyli na nas i powiedzieli, że jeżeli Dania tak może zrobić, to my również.
Decyzja duńskiego rządu zachwyciła ekologów. - To wielkie zwycięstwo ruchu klimatycznego i wszystkich ludzi, którzy przez lata dążyli do tego rozwiązania - skomentowała decyzję duńskiego rządu Helene Hagel z Greenpeace Dania.
Rezygnacja z rozwoju wydobycia będzie oznaczała dla Kopenhagi wymierne straty finansowe. Duńczycy szacują je na 2,3 mld dol.
Mniej kosztowna była decyzja rządu francuskiego z 2017 roku o zaprzestaniu poszukiwań i wydobyciu ropy na terytorium Francji i o tym, by wygaszać jej wydobycie do 2040 roku również na wszystkich francuskich ziemiach poza Europą. Francja nie jest bowiem znaczącym producentem ropy naftowej i gazu.
Można się spodziewać, że po decyzji Duńczyków ekolodzy wzmogą naciski na inne kraje w Europie w kwestii przyspieszenia odejścia od paliw kopalnych. Takie kroki zapowiada już między innymi brytyjski Greenpeace - będzie mu o tyle łatwiej, że rząd Borisa Johnsona intensywnie stawia na energetykę odnawialną i elektromobilność.
Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.