Notujemy najwyższe temperatury w całej historii ludzkości. Tak gorąco nie było od 12 tys. lat
Od 12 tys. lat, czyli od rozpoczęcia epoki holocenu oraz rozwoju ludzkiej cywilizacji, na Ziemi nie było tak gorąco. Teorię te potwierdziły badania opublikowane w "Nature", które przytacza "The Guardian". Niektóre hipotezy wskazują, że tak wysokich temperatur na Ziemi nie było nawet od 125 tys. lat, wciąż jednak brakuje na to dostatecznych dowodów. Natomiast pierwsza z tez została potwierdzona dzięki rozwiązaniu "Holocene temperature conundrum" (z ang. zagwozdka temperatury holocenu).
Najgorętszy okres w historii ludzkości potwierdzono dzięki skamieniałym muszlom
"Holocene temperature conundrum" to paradoks, którego od lat naukowcy nie mogli rozwiązać. Ich modele klimatyczne pokazywały, że od początku holocenu temperatura globu nieustannie rosła. Nie było jednak na to dowodów, ponieważ badania skamieniałych muszli wskazywały, że najgorętszy okres miał miejsce 6 tys. lat temu, a od tego czasu temperatura malała, aż do rozpoczęcia rewolucji przemysłowej, która spowodowała gwałtowny wzrost emisji dwutlenku węgla.
Modele klimatyczne ostatecznie okazały się prawidłowe. Błąd popełniono w metodologii badań skamieniałych muszli. Nie odzwierciedlają one bowiem całościowego wzrostu temperatury, a jedynie sezonowe nasilenia. Tworzące je organizmy miały tendencję do wzrostu w okresach gorącego lata, ale ich muszle nie były reprezentatywne w przypadku zimniejszych okresów ochłodzenia. Przez to badania skamielin oddawały głównie letnie spadki temperatury. To korelowało z kolei z cyklami naszej planety, które są naukowcom dobrze znane i możemy je dość dokładnie określić. Zmiany w tych cyklach mogą prowadzić jednocześnie do cieplejszego lata oraz chłodniejsze zimy, co w konsekwencji daje tylko niewielkie roczne wahania temperatury.
Modele klimatyczne nie były więc zgodne z danymi, ponieważ nie uwzględniono i nie powiązano ze sobą powyższych zmiennych. Wprowadzenie nowych danych uwiarygodniło tworzone dotychczas modele, które niesamowicie dobrze zgadzają się z nowymi informacjami, twierdzi Samantha Bova, jedna z autorek badania. Rzekome ochłodzenie po osiągnięciu maksymalnej temperatury 6 tys. lat temu wynikało z błędnie interpretowanych danych.
Globalne ocieplenie w świetle tych danych jest jeszcze gorze
Odkrycie to jest dużym krokiem naprzód dla klimatologów, twierdzi Jennifer Hertzberg z Texas A&M University. - Zrozumienie zmian klimatycznych z przeszłości jest kluczowe dla osadzenia współczesnego globalnego ocieplenia w odpowiednim kontekście - mówi dla "The Guardian" badaczka.
Odkrycie to oznacza, że współczesne, powodowane przez ludzi globalne ocieplenie przyspiesza długoterminowy proces wzrostu globalnej temperatury, co czyni dzisiejszą rzeczywistość zupełnie niezbadanym terytorium
- konkluduje Samantha Bova. Dodaje, że nowe dane zmieniają punkt odniesienia i podkreślają jeszcze bardziej, jak poważniej powinniśmy traktować naszą sytuację.
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Niemcy zmieniają zasady obostrzeń. Do sklepu tylko po wcześniejszej rejestracji
-
Stopa życiowa Polaków wypada blado na mapie UE. Jeśli chcemy dogonić Niemców, szykujmy się na maraton [WYKRES DNIA]
-
Groźny wirus zabija konie w Europie. Odwołano Halowe Mistrzostwa Polski 2021
-
Ceny gazu wkrótce w górę o 100 proc.? URE nie będzie ich odgórnie regulować
- Rekompensaty za wzrost cen prądu niepotrzebne? Minister z Solidarnej Polski: Mam inne zdanie
- Tesla nawiązuje współpracę z kopalnią niklu w Nowej Kaledonii. Elon Musk będzie mógł spać nieco spokojniej
- Chiny prezentują plan kluczowy dla klimatu. Eksperci: Wciąż jest za mało ambitny
- "Widelcowi gangsterzy", podziemna działalność i widmo upadku. Kryzys gastronomii za granicą
- Na świecie trwa wyścig o auto przyszłości. Tesla ucieka konkurentom. Niemieckie koncerny mocno w tyle