Czechy. Liberec chce pozwać Polskę za utratę wody. Trwa spór o kopalnię Turów

Północny region Czech Liberec konsultuje z krajowymi władzami pozew przeciwko Polsce. Poszło znów o kopalnię Turów, która jest kością niezgody między naszym a czeskim rządem. Mieszkańcy Liberca skarżą się na utratę wody, o co oskarżają kopalnię PGE.

Czeskie Służby Geologiczne od dłuższego czasu monitorują poziom wód gruntowych na terenie Liberca, w okolicach kopalni Turów. Instytucja potwierdziła, że wzdłuż granicy z Polską nastąpiła utrata wody, szczególnie w rejonie Uhelná. Wykluczono, że spadek poziomu wód związany jest ze zmianami klimatycznymi, informuje agencja prasowa CTK. 

Zobacz wideo Rząd sfinansuje postojowe górników. „Być może to wykorzystanie sytuacji, by radzić sobie z kryzysem w górnictwie”

Czechy chcą pozwać Polskę za utratę wody

Władze Liberca za problemy z wodą winią polską kopalnię Turów. Region konsultował się już z czeskim Ministerstwem Klimatu w sprawie pozwu przeciwko Polsce. Uznano bowiem, że Polacy naruszyli europejskie prawo przedłużając zgodę na wydobycie węgla brunatnego, co ma istotny wpływ na środowisko w regionie. 

Opolno-Zdrój PGE chce zniszczyć byłe uzdrowisko. Spółka powiększy elektrownię

Radni Liberca chcą także powołania międzynarodowej komisji, której zadaniem będzie długoterminowe porównywanie wyników pomiarów wydobycia w poszczególnych krajów i monitorowanie sytuacji w Czechach, Polsce oraz w Niemczech. Komisja miałaby spotykać się co najmniej raz w roku. 

Czesi rozważają już, jak dostarczać wodę do regionu. Liberec apeluje również o budowę muru zieleni, który ma pochłaniać pyły i hałas, co jest szczególnie ważne dla regionu Uhelná.

Kopalnia Turów problematyczna dla Czechów

Polski Rząd przedłużył koncesję na wydobycie węgla brunatnego kopalni Turów do 2026 roku mimo sprzeciwu Czechów. Decyzja ta była nie po drodze także Niemcom. Czesi już od dłuższego czasu zapowiadają złożenie pozwu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Turowa. Pod koniec zeszłego roku złożyli skargę do Komisji Europejskiej, która w grudniu przyznała, że polska strona nieprawidłowo oceniła wpływ kopalni na środowisko.  

Kopalnia odkrywkowa Turów Czechy złożyły skargę przeciwko Polsce do KE. Sprawa dot. kopalni Turów

Czesi negocjują z polskim rządem, ale rozmowy nie przynoszą rezultatów. W zeszłym tygodniu Warszawę odwiedzili minister spraw zagranicznych Tomáš Petríceki oraz wiceministra środowiska Vladislava Smrža. Reprezentującym stronę polską posłom przedstawiono listę warunków, których spełnienie pozwoli Polsce uniknąć pozwu do TSUE:

  • budowa muru, który ochroni mieszkańców Czech przed zwiększoną ilością pyłów;
  • wypłata odszkodowania za utratę wody w okolicach Uhelnej w wysokości 175 mln koron (ok. 30 mln zł);
  • zobowiązanie do kontynuowania negocjacji w sprawie budowy alternatywnych źródeł wody na obszarach w pobliżu Turowa (szacunkowa cena 800 mln koron, ok. 140 mln zł);
  • utworzenie funduszu, z którego będą finansowane mniejsze projekty ochronne (w wysokości 2,5 mln koron, ok. 430 tys. zł)
  • utworzenie międzyrządowej komisji do regularnej oceny wpływu wydobycia.
Więcej o: