Okrutny przemyt młodych żółwi z Galapagos. 185 zwierząt zawiniętych w folię i upchniętych w jednej walizce

Celnicy na wyspach Galapagos odkryli podczas kontroli, że w walizce znajduje się 185 żółwi. Młode zwierzęta zawinięte były, każdy oddzielnie, w folię. Żółwie prawdopodobnie miały trafić do Europy.

Pracownicy lotniska na Galapagos odkryli w niedzielę rano przesyłkę zawierającą 185 żółwi. Miały zostać wysłane do miasta Guayaquil [jest to ekwadorski port znajdujący się najbliżej wysp Galapagos - red.]. Rentgenowskie aparaty znajdujące się na lotnisku oraz czujne oko doświadczonego pracownika pozwoliły stwierdzić, że w walizkach, w których zadeklarowano "pamiątki", jest w rzeczywistości coś innego, informowały władze lotniska.

Żabka rezygnuje z plastikowych toreb. Zredukuje zużycie plastiku o 1000 ton rocznieŻabka rezygnuje z plastikowych toreb. Zredukuje zużycie plastiku o 1000 ton rocznie

Ekwador. W walizce zapakowano 185 małych żółwi z Galapagos 

Znajdujące się w walizce żółwie nie miały nawet trzech miesięcy. Skorupa gadów była jeszcze bardzo młoda i niestabilna. Być może dlatego każdy z nich został zapakowany w oddzielną plastikową torebkę. Niestety takiego transportu nie przeżyło dziesięć z przewożonych żółwi.

Na temat przemytu zwierząt głos zabrał Marcelo Mata, ekwadorski minister środowiska, który potępił "zbrodnię przeciwko faunie i dziedzictwu naturalnemu Ekwadorczyków". W sprawie nie aresztowano jeszcze nikogo, ale pracownicy firmy transportowej, którzy odpowiadali ze przelot bagażu, zostali zatrzymani w celu przesłuchania. Marcelo Mata dodał, że sprawca zostanie surowo ukarany. W ekwadorskim prawie za handel dzikimi zwierzętami grozi kara pozbawienia wolności od roku do trzech lat.

Żółw z Galapagos - żółw słoniowy, to największy przedstawiciel żółwi na świecie. Pancerz grzbietowy tego zwierzęcia może osiągnąć nawet 150 centymetrów długości. Największy osobnik tego gatunku mierzył 187 cm długości i ważył ponad 400 kilogramów. W sprzyjających warunkach żółwie te mogą przeżyć nawet 300 lat. 

Mimo dożywania długiego wieku, gatunek ten narażony jest na wyginięcie. Problemem jest nielegalny handel. Koszt jednego małego żółwia z Galapagos szacowany jest na prawie 20 tysięcy złotych. 

Zobacz wideo Bałtyk potrzebuje pomocy. Co możemy zrobić?

Akcja ratownicza żółwiTysiące żółwi morskich uratowanych przed burzą śnieżną. "Co 15 minut lub częściej podjeżdżała ciężarówka"

Więcej o: