"Oczko Plus". Prawie 400 wniosków złożono w pierwszym tygodniu naboru w programie "Moja Woda"

Niemal 400 wniosków na kwotę prawie 2 milionów złotych złożono w pierwszym tygodniu naboru w programie "Moja Woda" - przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski. O dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych można ubiegać się od 22 marca.
Zobacz wideo Czy czekają nas wojny o wodę?

O wsparcie mogą wnioskować właściciele budynków jednorodzinnych. Maksymalna dotacja to 5 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 80 procent kosztów budowy przydomowej instalacji do zbierania wody opadowej i roztopowej. Elektroniczne wnioski przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Zmiany w tegorocznym naborze do programu

Wiceprezes Narodowego Funduszu Artur Lorkowski mówi, że w tegorocznym naborze do programu "Moja Woda" wprowadzono drobne zmiany. Pojemność zbiornika wodnego nie może być mniejsza niż dwa metry sześcienne. Ponadto, wprowadzono katalog kosztów, które nie są kwalifikowalne. Artur Lorkowski podkreśla, że dokonano modyfikacji na podstawie doświadczeń z ubiegłego roku. "Było parę sytuacji takich trudnych interpretacyjnie" - wskazuje. Zaznacza jednocześnie, że beneficjenci nadal mają wybór co do instalacji, "czyli katalog kosztów kwalifikowalnych jest nieokreślony".

Artur Lorkowski wymienił też przykłady inwestycji, które będą dofinansowywane. To między innymi urządzenia zbierające wodę, przesyłające ją do zbiornika, sam zbiornik i instalacje, które rozprowadzają zgromadzoną wodę po działce.

Program "Moja Woda" zyskał dużą popularność

Budżet tegorocznej odsłony programu wynosi 100 milionów złotych. Jego celem jest zatrzymywanie wody, minimalizacja skutków suszy i ograniczenie zagrożenia powodziowego.

Pierwszego roku program cieszył się ogromną popularnością i ostatecznie zwiększono jego budżet do 115 milionów złotych. Do Wojewódzkich Funduszy wpłynęło niemal 25 tysięcy wniosków. Resort klimatu podkreśla, że zrealizowane do tej pory inwestycje z programu przyczyniają się do zatrzymania miliona dwustu tysięcy metrów sześciennych wody opadowej rocznie. To tyle, ile mieści 320-400 basenów olimpijskich.

Więcej o: