Zakaz chowu klatkowego w UE? Wojciechowski: Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji

W ciągu najbliższych miesięcy Komisja Europejska ma podjąć decyzje ws. inicjatywy społecznej na rzecz odejścia od chowu klatkowego w krajach UE. Taka transformacja ma być korzystna i dla zwierząt, i dla rolników. Poparcie dla niej wyraził unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski. Zapewnił, że osobiście zależy mu na poprawie dobrostanu zwierząt.
Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

W polskim i europejskim rolnictwie może szykować się rewolucja, co potwierdzają słowa polskiego komisarza w Komisji Europejskiej. W czwartek w Brukseli odbyło się wysłuchanie komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej". KE ma podjąć decyzję dotyczącą odchodzenia od chowu klatkowego, która dotyczyłaby 340 mln zwierząt hodowlanych w państwach wspólnoty. 

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa, zadeklarował poparcie komisji dla odejścia o hodowli zwierząt w klatkach. - Mamy wiele funduszy unijnych, które mogą być wykorzystane na odchodzenie od chowu klatkowego na rzecz alternatywnych metod hodowli. Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji - powiedział Wojciechowski. Komisarz zadeklarował, że "dobrostan zwierząt leży w samym sercu Zielonego Ładu" i "jemu osobiście zależy na tym, żeby go poprawić".

- Chów klatkowy jest częścią szerszego problemu jakim jest intensyfikacja produkcji, która nie była wyborem rolników. I rolnicy też na tym cierpią - stwierdził. Odnosząc się do sprawy na Twitterze komisarz także zwrócił uwagę, że taka zmiana to "nie tylko interes zwierząt, także troska o rolników". "Zamknięte klatki to część wyścigu na intensywność i masowość produkcji rolniczej, wyścigu bardzo niebezpiecznego dla większości rolników. To wyścig, który zabija małe i średnie gospodarstwa rodzinne. Trzeba go ograniczać" - napisał.

Możliwy zakaz chowu klatkowego w UE

Walcząca o dobrostan zwierząt hodowlanych organizacja Compassion in World Farming informuje, że wysłuchanie w PE było kolejnym etapem trwającego od 2018 roku procesu. Wraz z innym organizacjami zebrano 1,4 miliona podpisów pod inicjatywą "Koniec Epoki Klatkowej". Teraz KE ma podjąć ostateczna decyzję w sprawie zakazu chowu klatkowego. Komisja powinna ustosunkować się do inicjatywny w ciągu trzech miesięcy. 

- To decyzja, która zrewolucjonizuje polskie i europejskie rolnictwo - oceniła Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska. - Wiemy, że bezklatkowe systemy hodowli są możliwe do wprowadzenia tu i teraz, są ekonomicznie opłacalne i co więcej, z dobrym skutkiem stosowane już w wielu krajach w Europie - podkreśliła. 

Zwróciła uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy unijne dotyczące zwierząt hodowlanych "są przestarzałe i zostały wprowadzone ponad 20 lat temu, obecnie poziom naszej wiedzy na temat dobrostanu świń, kur czy cieląt jest nieporównywalnie większy". Zmiana miałaby być dostosowaniem prawa do aktualnej wiedzy naukowej. Szadkowska wyraziła zadowolenie z "pozytywnego wydźwięku" wysłuchania w PE.

Poza Wojciechowskim, pozytywnie o inicjatywie wypowiedziała się m.in. Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. - Otrzymałam listy wsparcia dla inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej zarówno od rolników, jak i firm branży spożywczej czy towarzystw weterynarzy. To pokazuje, jak ważny jest obecnie dobrostan zwierząt - powiedziała. 

Więcej o: