Greta Thunberg: Ulgi podatkowe dla paliw kopalnych to hańba

Greta Thunberg ostrzegła amerykańskich ustawodawców, że jeśli nie zaprzestaną dotowania produkcji paliw kopalnych, historia pociągnie ich do odpowiedzialności za katastrofę klimatyczną. Ulgi podatkowe dla branży aktywistka nazwała "hańbą".

Greta Thunberg mówiła o klimacie w dniu, w którym Joe Biden rozpoczął dwudniowy wirtualny szczyt z okazji Dnia Ziemi, zobowiązując się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych w USA o połowę do 2030 roku. - Prosty i niewygodny fakt jest taki, że jeśli mamy dotrzymać naszych obietnic i zobowiązań w Paryżu, musimy zakończyć dopłaty do paliw kopalnych teraz - powiedziała, jak cytuje Reuters, aktywistka.

- Fakt, że nadal prowadzimy tę dyskusję, a tym bardziej, że nadal dotujemy paliwa kopalne, bezpośrednio lub pośrednio, z pieniędzy podatników, jest hańbą - podkreśliła Thunberg. - Chcę, aby ludzie wyszli ze swoich stref komfortu i nie postrzegali kryzysu klimatycznego jako odległego zagrożenia, ale raczej jako coś, co ma wpływ na ludzi już dziś - dodała.

Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

Światowi przywódcy deklarują współpracę w walce z ociepleniem klimatu

Ograniczenie emisji przez Stany Zjednoczone o połowę to bardzo ambitny cel. Prezydent Joe Biden przekonywał jednak, że zagrożenie jest tak poważne, iż należy podjąć daleko idące kroki. Polityk zachęcał inne kraje, by poszły śladem Ameryki. - Kraje, które teraz podejmą śmiałe kroki, by stworzyć przemysł przyszłości, odniosą korzyści z nadchodzącego boomu czystej energetyki - mówił Biden.

Podczas szczytu kilka krajów ogłosiło nowe cele klimatyczne: Japonia zapowiedziała redukcję emisji o 46 proc. w stosunku do 2005 roku, a Kanada o 40-45 proc. Biorący udział w szczycie prezydenci Chin Xi Jinping i Rosji Władimir Putin zapowiedzieli współpracę ze społecznością międzynarodową w walce z ociepleniem klimatu. Żaden z nich nie wspomniał o spornych punktach w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Papież Franciszek, który przemawiał do uczestników szczytu z Watykanu, powiedział, że środowisko jest darem od Boga, który należy przekazać następnym pokoleniom. Papież określił szczyt przywódców w sprawie klimatu mianem wspaniałej idei i życzył sukcesu jego uczestnikom.

Więcej o: