Rekiny jak ptaki. Naukowcy: Wykorzystują pole magnetyczne do nawigacji jak GPS

Rekiny posługują się ziemskim polem magnetycznym do nawigacji po oceanach - wykazały najnowsze badania. Naukowcy potwierdzili przypuszczenia sprzed 50 lat.
Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle”

Wiele zwierząt potrafi wykorzystywać pole magnetyczne Ziemi do nawigacji. Taką zdolność posiadają m.in. ptaki i żółwie morskie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda odkryli, że rekiny w trakcie swoich długich migracji również posługują się ziemskim polem magnetycznym.

Naukowcy odkryli, że delfiny zwracają się do siebie za pomocą sygnatur dźwiękowych Delfiny wołają się po "imieniu". Matki uczą je unikalnych sygnatur dźwiękowych

Rekiny w ramach eksperymentu zostały poddane działaniu sztucznego pola magnetycznego

Dotychczas naukowcy wiedzieli, że niektóre gatunki rekinów każdego roku migrują na duże odległości z powodu zmian w środowisku i dostępności zdobyczy oraz w związku z funkcjami reprodukcyjnymi. Wiadomo również, że rekiny są wrażliwe na pola elektromagnetyczne. Naukowcy zastanawiali się, czy może istnieć jakiś związek między ziemskim polem magnetycznym a wzorcami migracji tych zwierząt.

Dr Bryan Keller i jego zespół postanowił to sprawdzić, przeprowadzając eksperyment z udziałem 20 rekinów z gatunku Sphyrna tiburo, znanego pod polską nazwą jako młot tyburo. Jest on znany z migracji na duże dystanse - rekiny pokonują setki kilometrów i zawsze wracają do swoich "domów".

Naukowcy schwytali młode rekiny i umieścili je w klatce w zbiorniku wodnym, w którym mogli manipulować intensywnością i kierunkiem pola magnetycznego. Ryby zostały wystawione na działanie pola, które reprezentowało miejsce oddalone o setki kilometrów na południe. Wtedy rekiny uporczywie zmieniały kierunek, aby płynąć w kierunku północnym, czyli w kierunku "domu".

Zdjęcie ilustracyjne W słowackich Tatrach zastrzelono dwa niedźwiedzie. Podchodziły pod hotel

Naukowcy potwierdzili hipotezę sprzed 50 lat

Eksperyment potwierdził przypuszczenia naukowców. - Rekiny wykorzystują informacje przypominające mapę z pola geomagnetycznego jako pomoc nawigacyjną - powiedział dr Bryan Keller. Dodał, że umiejętność ta jest przydatna do nawigacji i prawdopodobnie do utrzymania struktury populacji.

Przez 50 lat naukowcy wysuwali hipotezę, że rekiny wykorzystują pole magnetyczne jako pomoc nawigacyjną. Ta teoria jest tak popularna, ponieważ wykazano, że rekiny i płaszczki są bardzo wrażliwe na pola magnetyczne. Potrafią również reagować na unikalne sygnatury geomagnetyczne, dzięki czemu wiemy, że są w stanie wykrywać i reagować na zmiany pola magnetycznego

- wyjaśnił dr Keller.

Wyniki badań ukazały się w majowym wydaniu czasopisma naukowego "Current Biology".

Więcej o: