Rekiny jak ptaki. Naukowcy: Wykorzystują pole magnetyczne do nawigacji jak GPS

Rekiny posługują się ziemskim polem magnetycznym do nawigacji po oceanach - wykazały najnowsze badania. Naukowcy potwierdzili przypuszczenia sprzed 50 lat.
Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle”

Wiele zwierząt potrafi wykorzystywać pole magnetyczne Ziemi do nawigacji. Taką zdolność posiadają m.in. ptaki i żółwie morskie. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda odkryli, że rekiny w trakcie swoich długich migracji również posługują się ziemskim polem magnetycznym.

Rekiny w ramach eksperymentu zostały poddane działaniu sztucznego pola magnetycznego

Dotychczas naukowcy wiedzieli, że niektóre gatunki rekinów każdego roku migrują na duże odległości z powodu zmian w środowisku i dostępności zdobyczy oraz w związku z funkcjami reprodukcyjnymi. Wiadomo również, że rekiny są wrażliwe na pola elektromagnetyczne. Naukowcy zastanawiali się, czy może istnieć jakiś związek między ziemskim polem magnetycznym a wzorcami migracji tych zwierząt.

Dr Bryan Keller i jego zespół postanowił to sprawdzić, przeprowadzając eksperyment z udziałem 20 rekinów z gatunku Sphyrna tiburo, znanego pod polską nazwą jako młot tyburo. Jest on znany z migracji na duże dystanse - rekiny pokonują setki kilometrów i zawsze wracają do swoich "domów".

Naukowcy schwytali młode rekiny i umieścili je w klatce w zbiorniku wodnym, w którym mogli manipulować intensywnością i kierunkiem pola magnetycznego. Ryby zostały wystawione na działanie pola, które reprezentowało miejsce oddalone o setki kilometrów na południe. Wtedy rekiny uporczywie zmieniały kierunek, aby płynąć w kierunku północnym, czyli w kierunku "domu".

Naukowcy potwierdzili hipotezę sprzed 50 lat

Eksperyment potwierdził przypuszczenia naukowców. - Rekiny wykorzystują informacje przypominające mapę z pola geomagnetycznego jako pomoc nawigacyjną - powiedział dr Bryan Keller. Dodał, że umiejętność ta jest przydatna do nawigacji i prawdopodobnie do utrzymania struktury populacji.

Przez 50 lat naukowcy wysuwali hipotezę, że rekiny wykorzystują pole magnetyczne jako pomoc nawigacyjną. Ta teoria jest tak popularna, ponieważ wykazano, że rekiny i płaszczki są bardzo wrażliwe na pola magnetyczne. Potrafią również reagować na unikalne sygnatury geomagnetyczne, dzięki czemu wiemy, że są w stanie wykrywać i reagować na zmiany pola magnetycznego

- wyjaśnił dr Keller.

Wyniki badań ukazały się w majowym wydaniu czasopisma naukowego "Current Biology".

Więcej o: