Niezwykła ryba w USA. "Samce przyczepiają się do samicy zębami i stają się 'pasożytami seksualnymi'"

Tajemnicza ryba została znaleziona na plaży w Kalifornii. Okazało się, że jest to drapieżnik głębinowy z rzędu żabnicokształtnych.
Zobacz wideo Rudzińska-Bluszcz: Środowisko to dobro wspólne. Powinniśmy móc wymagać od rządzących, żeby o nie dbali

Czarne stworzenie z ostrymi zębami i ciałem w kształcie piłki nożnej zostało wyrzucone w zeszłym tygodniu w Laguna Beach na terenie parku stanowego Crystal Cove w Kalifornii. Zdjęcia ryby zostały zamieszczone na Facebooku przez organizację Crystal Cove State Park.

Rezerwat Mewia Łacha z wylegującym się stadem fok. Niezwykły widok. 'Nie każdy widział to, co ja' (zdjęcie ilustracyjne) Rezerwat Mewia Łacha z wylegującym się stadem fok. Niezwykły widok

Żabnicokształtne wabią swoje ofiary z pomocą bioluminescencyjnego wabika

Tajemnicze morskie stworzenie zidentyfikowano jako drapieżną rybę głębinową z rodziny maszkarowatych z rzędu żabnicokształtnych. Jej rozmiar i obecność charakterystycznego wabika na głowie sugeruje, że jest to samica. Wabik ten posiada bioluminescencyjne zakończenia, które pomagają zwabić ofiary. Ponadto samice mogą osiągać długość ok. 60 cm, podczas gdy samce osiągają zaledwie 2,5 cm.

Jedynym celem samca jest pomoc samicy w rozmnażaniu. "Samce przyczepiają się do samicy zębami i stają się 'pasożytami seksualnymi', ostatecznie łącząc się z samicą, aż do rozmnażania się nie pozostaje nic oprócz jąder" - czytamy w poście na Facebooku zamieszczonym przez Crystal Cove State Park.

Czapla siwa (zdjęcie ilustracyjne) Wycinka drzew zniszczyła gniazda czapli siwej

Rzadkie znalezisko posłuży do badań naukowych

Żabnicokształtne mają ostre i spiczaste zęby, przypominające odłamki szkła. Ryby te potrafią wciągnąć i połknąć ofiary wielkości ich własnego ciała.

Ryby żabnicokształtne zwykle występują w ciemnych głębinach oceanu. Nie wiadomo, dlaczego stworzenie znalazło się na brzegu. Znalezisko jest przetrzymywane w Kalifornijskim Departamencie Ryb i Przyrody - informuje stacja KFSN-TV. Jej ciało ma zostać wykorzystane do celów badawczych i edukacyjnych.

Więcej o: