Od Antarktydy oderwała się góra lodowa. Jest "nieco większa od Majorki"

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ogromna góra lodowa oddzieliła się od Antarktydy. Masa lodu ma powierzchnię około 4320 km. kwadratowych, co czyni ją największą istniejącą górą lodową.
Zobacz wideo Arktyczny lód umiera, stężenie CO2 jest rekordowe. Klimat wszedł do wielkiej polityki. "Tabelka w excelu przekonuje" [Oko na świat]

A-76, bo tak została nazwana góra, która oderwała się od lodowca szelfowego Ronne na Antarktydzie, jest widoczna na ostatnich zdjęciach wykonanych przez misję Copernnicus Sentinel-1. Jak podaje Europejska Agencja Kosmiczna, ma ona około 175 km długości i 25 km szerokości, czyli około 4320 km kwadratowych, co sprawia, że jest nieco większa od Majorki (3640 km kwadratowych) i deklasyfikuje tym samym poprzednią największą swobodnie dryfującą obecnie masę lodu - górę A-23, której powierzchnia wynosi 3880 km kwadratowych. 

Lodowiec Brunt Jedna trzecia lodu szelfowego Antarktydy może się zapaść się do morza

Antarktyda. Oderwała się ogromna góra lodowa

Jak podkreśla przytaczany przez agencję Reuters Ted Scambos, glacjolog z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, odrywanie się gór lodowych od kontynentu jest naturalnym zjawiskiem, niezwiązanym z ociepleniem klimatu. Zdaniem badacza A-76 w niedługim czasie prawdopodobnie rozpadnie się na dwie lub trzy części, a jako że lód unosił się w morzu już od pewnego czasu, jego oderwanie się nie podnosi poziomu oceanów. 

Według naukowców  z U.S. National Snow & Ice Data Center rozpad niektórych lodowych szelfów na Półwyspie Antarktycznym, znajdujących się dalej od bieguna południowego, może być natomiast związany z globalnym ociepleniem.

Laura Gerrish z British Antarctic Survey zauważa, że w tym przypadku oderwanie się gór lodowych jest częścią naturalnego cyklu, ale należy monitorować częstość takich zdarzeń. 

Więcej o zmianach na Antarktyce, które są powiązane z ociepleniem, możesz przeczytać tutaj:

Nazwy gór lodowych związane są z kwadrantami Antarktydy, w których pierwotnie były widziane. Następnie dodaje się do nich numer porządkowy, a w przypadku pęknięcia, kolejną literę. Góra A-76 została zauważona przez British Antarctic Survey i potwierdzona przez National Ice Center w Stanach Zjednoczonych przy użyciu zdjęć Copernicus Sentinel-1.

Więcej o: