Czym karmić kaczki, wiewiórki i inne zwierzęta w parku?

Czym karmić kaczki, wiewiórki i inne zwierzęta w parku, aby im nie zaszkodzić? Dowiedz się, co serwować ptakom i wiewiórkom, a także przekonaj się, kiedy najlepiej to robić.

Czym karmić kaczki?

Czym karmić kaczki, na które możesz natknąć się w parku? Wiele osób nieświadomie popełnia błąd, decydując się na rzucanie wygłodniałym dzikim ptakom chleba (niekiedy spleśniałego!). Pieczywo, zjadane przez kaczki, może prowadzić do problemów z układem pokarmowym, a nawet stać się przyczyną śmierci zwierząt. Idąc na spacer do parku z dziećmi, dla których dokarmianie ptactwa wodnego stanowi wielką frajdę, musisz pamiętać o wyborze odpowiedniego pokarmu. Zrezygnuj z domowych odpadków, by nie przysporzyć głodnym zwierzakom nieprzyjemnych problemów. Odpowiednim pokarmem dla kaczek okażą się produkty roślinne:

  • płatki owsiane,
  • ugotowana kasza gryczana lub jęczmienna,
  • drobno krojone warzywa (kukurydza, marchewka, sałata, biała kapusta)
  • ziarna zbóż,
  • ziarna słonecznika.

Pamiętaj, aby nie wrzucać pokarmu kaczkom prosto do wody. Rozsypuj jedzenie na brzegu i nie podawaj go ptakom z ręki. Wybierając się z dziećmi do parku zwracaj uwagę, aby pociechy nie karmiły zwierzaków chipsami czy słonymi paluszkami. Jeśli zdecydujesz się na dokarmianie kaczek, rób to wyłącznie w okresie największych mrozów, bo to właśnie wtedy samodzielne zdobywanie pokarmu okazuje się dla zwierzaków bardzo trudne. Pod żadnym pozorem nie podawaj głodnym ptakom spleśniałych czy solonych pokarmów – w ten sposób jedynie zaszkodzisz.

Kogut Carrefour przejął się losem kurczaków. Market pozwoli im wolno rosnąć

Czym karmić wiewiórki, aby im nie zaszkodzić?

Czym karmić wiewiórko? Widok wiewiórek, wspinających się po drzewach, sprawia radość dzieciom, jak i dorosłym, dlatego nie trudno się dziwić, że wiele osób chce je dokarmiać. Czy aby na pewno jest to dobry pomysł? Te zwierzęta nie zapadają w sen zimowy, jednak wraz z nadejściem mroźnych dni stają się mniej aktywne i spożywają mniejsze ilości pokarmu.

Wiewiórki potrafią jednak przygotować się na trudniejszy okres, robiąc zapasy, dzięki którym przetrwanie zimowych dni staje się dla nich łatwiejsze. Pożywienie ukrywają w dziuplach lub zakopują w ziemi, a dzięki doskonałej pamięci z łatwością je odnajdują. Bardzo mroźna zima to jednak wyjątkowo niesprzyjający czas dla dzikich zwierząt, również wiewiórek, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco im pomóc.

Decydując się dokarmiać wiewiórki, musisz pamiętać, by dostarczać im pokarm, który w żaden sposób nie zaszkodzi gryzoniom. Te zwierzęta najczęściej żywią się żołędziami, nasionami z szyszek oraz owocami. Chcąc uzupełnić karmnik dla wiewiórek w ogrodzie lub planując dokarmianie sympatycznych gryzoni w pobliskim parku, wybieraj z produktów, takich jak:

  • orzechy włoskie,
  • orzechy laskowe,
  • marchewka,
  • krojone jabłka,
  • suszone ziarna kukurydzy,
  • słonecznik.

Możesz też zakupić specjalną karmę, w której składzie znajdują się mieszanki zbóż, orzechów, owoców i warzyw, a także owady. Odpowiednio zbilansowany pokarm przyda się wiewiórkom zwłaszcza pod koniec zimy, gdy rozpoczyna się ich okres rozrodczy. Dokarmiając wiewiórki pamiętaj, by nie niepokoić ich swą obecnością. Choć uroczy wygląd gryzoni może zachęcać, aby je pogłaskać, nie próbuj tego robić i pod żadnym pozorem nie zabieraj zwierzaków do domu.

Zobacz wideo Nie dotykaj małych ptaków. Możesz im zaszkodzić

Czym karmić gołębie w parku? 

Czym karmić gołębie, stanowiące już nieodłączny obraz miejskiej przestrzeni? Podczas spacerów po parku nietrudno natrafić na skupiska tych wesoło gruchających ptaków. Miej jednak na uwadze, by nie częstować ich swoimi kanapkami czy okruszkami chipsów. Wiedz, że dokarmianie gołębi nie jest konieczne, ponieważ ptaki te świetnie radzą sobie ze znajdowaniem pokarmu nawet w czasie zimy. Jeśli jednak chcesz przynieść gołębiom coś do jedzenia, wybieraj produkty, którymi w żaden sposób nie zaszkodzisz zdrowiu i życiu zwierzaków. Gołębie miejskie podziękują Ci za różne ziarna zbóż, takie jak siemię lniane, pszenica, proso, jęczmień i żyto, nie przejdą też obojętnie obok smacznego grochu.

Rezerwat Mewia Łacha z wylegującym się stadem fok. Niezwykły widok. 'Nie każdy widział to, co ja' (zdjęcie ilustracyjne) Rezerwat Mewia Łacha z wylegującym się stadem fok. Niezwykły widok

Co jedzą łabędzie i kiedy je dokarmiać?

Co jedzą łabędzie i czy należy je dokarmiać? Zdrowe, dorosłe ptaki, imponujące sporą wielkością i długimi szyjami, potrafią przetrwać bez pożywienia nawet do czterech tygodni. Łabędzie są dostosowane do radzenia sobie w trudnych warunkach, jednak nieodpowiedni pokarm może poważnie im zaszkodzić, niekiedy doprowadzając do śmierci. Warto wiedzieć, że te piękne ptaki żywią się głównie roślinnością wodną, dlatego, chcąc je dokarmiać, rób to z głową. Zapomnij o zeschniętym lub spleśniałym chlebie, którym wygłodniałe zwierzaki nie pogardzą, narażając się nieświadomie na problemy żołądkowe i osłabienie. Ptaki wodne dokarmiaj wyłącznie w czasie srogiej zimy. Łabędzie możesz częstować zbożami bądź drobno pokrojonymi warzywami – surowymi lub gotowanymi. Nie wrzucaj jednak żywności do wody, podawaj ją ptakom na brzegu akwenu. W ten sposób zyskasz świetną okazję do ich obserwacji, a przy tym będziesz mieć pewność, że serwujesz łabędziom odpowiednie pożywienie, które w żaden sposób nie zagraża zdrowiu.

Zobacz też: Rekiny jak ptaki. Naukowcy: Wykorzystują pole magnetyczne do nawigacji jak GPS

Więcej o: