Najstarszy znany dziki ptak wydał na świat potomstwo. Wisdom ma już 70 lat

Na początku lutego w narodowym rezerwacie przyrody Midway Atoll wykluło się pisklę najstarszego znanego naukowcom dzikiego ptaka w historii. Jak poinformował portal national-geographic.pl, samica albatrosa o imieniu Wisdom ma już 70 lat.

Samica przeżyła już nie tylko swoich partnerów, ale nawet biologa, który jako pierwszy zaobrączkował ją w 1956 roku. 

Zobacz wideo Skąd do nas wracają bociany?

Wisdom, najstarszy znany dziki ptak, wydał na świat potomstwo. Pisklę urodziło się na atolu Midway 

Jak poinformowała polska edycja magazynu "National Geographic", pisklę Wisdom wykluło się na początku lutego w narodowym rezerwacie przyrody Midway Atoll znajdującym się na północnym Pacyfiku. To właśnie tam każdego roku milion albatrosów powraca do swoich gniazd. 

"Ojcem pisklęcia jest długoletni partner Wisdom, Akeakamai, z którym według opiekującej się ptakami agencji US Fish & Wildlife Service (USFWS) samica stanowi parę od 2010 roku. Przy okazji USFWS stwierdził również, że albatrosy znajdują swoich życiowych partnerów poprzez kolektywne 'imprezy taneczne'" - czytamy w artykule opublikowanym na stronie national-geographic.pl

Naukowcy z USFWS twierdzą, że Wisdom mogła mieć wcześniej innych partnerów i wydać na świat ponad 30 piskląt. Bo choć albatrosy łączą się w pary na całe życie, w razie potrzeby mogą "zawierać" nowe związku (np. w przypadku śmierci jednego z osobników).  

"Ponieważ gniazduje ona tylko co dwa lata, międzynarodowa społeczność obserwatorów ptaków z niecierpliwością czeka, by zobaczyć, czy uda jej się wrócić i założyć gniazdo. Szanse są marne, więc ilekroć ma to miejsce, jest to dla wielu powód do świętowania" - powiedział Sean Dooley z organizacji BirdLife Australia. Jak tłumaczy "NG", szanse na powrót Wisdom na atol Midway są "marne", ponieważ z powodu działalności  człowieka (rybołówstwo, zmiany klimatu) ptakom morskim coraz trudniej jest zdobyć pożywienie.

Więcej o: