Ed Hawkins, klimatolog z Uniwersytetu w Reading, przygotował stronę ShowYourStripes.info, z której można ściągnąć grafiki generowane dla konkretnych regionów, ukazujące wykresy zmian temperatury. Hawkins zachęca do dzielenia się wygenerowanymi obrazami w poniedziałek 21 czerwca, by rozpocząć dyskusję na temat zmian klimatu.
Autorem powyższego profilu oraz strony Glacjologia jest dr Jakub Małecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym mieliśmy okazję rozmawiać niedawno na temat ocieplania się Arktyki. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu:
Na stronie Hawkinsa czytamy, że grafiki zostały zaprojektowane w możliwie jak najprostszy sposób, by rozpocząć dyskusję na temat ocieplania się temperatury na świecie i jej skutków. "Istnieje wiele źródeł, które dostarczą bardziej szczegółowych informacji na temat zmian temperatury, więc te grafiki wypełniają lukę i umożliwiają komunikację przy minimalnej wiedzy naukowej wymaganej do zrozumienia ich znaczenia" - czytamy.
Grafiki są wirtualnymi reprezentacjami zmieniających się wartości w ciągu ostatnich ponad 100 lat. Każdy pasek reprezentuje średnią temperaturę w danym kraju w ciągu roku. Przeważnie zakres danych obejmuje lata 1901-2020, jednak w przypadku basenów oceanicznych i kilku krajów z dostępnymi dłuższymi zestawieniami danych, paski zaczynają się jeszcze w XIX, a nawet w XVIII wieku.
Wykresy składają się z odcieni niebieskiego i czerwonego, które symbolizują kolejno chłód i gorąc - granat oznacza więc lata najchłodniejsze, ciemna czerwień - najcieplejsze. W większości regionów możemy na wykresach z ostatnich lat zobaczyć wyłącznie czerwone, a głównie bordowe, barwy, co ilustruje problem globalnego ocieplenia.