Lasy Państwowe apelują. Mowa o rzadkim, chronionym gatunku węża - gniewoszu plamistym

Lasy Państwowe apelują do turystów o szczególną rozwagę oraz ostrożność. Podczas leśnych wędrówek mogą się oni bowiem natknąć na gniewosza plamistego. To wąż, którego łatwo można pomylić ze żmiją zygzakowatą. Gatunek ten jest jednak niegroźny dla ludzi i objęty ścisłą ochroną.

Gniewosz plamisty to jeden z gatunków węży występujących w Polsce. W poniedziałek Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych zdjęcia tego osobnika. Załączono również apel do turystów, którzy mogą pomylić go ze żmiją (jedynym jadowitym gatunkiem węży występujących w Polsce). Pod żadnym pozorem nie powinno się go płoszyć, ani tym bardziej zabijać. 

Zobacz wideo Urlop na świeżym powietrzu? Uważaj na żmije

Apel Lasów Państwowych. Po czym odróżnić gniewosza od żmii? 

"Ten wąż na pierwszy rzut oka może być pomylony z zupełnie innym gatunkiem! To jednak gniewosz plamisty, a nie żmija zygzakowata! Ma nieco inny rysunek na plecach - zamiast zygzaka jest krateczka, która tylko do zygzaka jest podobna. Nie ma pionowych źrenic, jakie można zauważyć u żmii. Ciało gniewosza jest smukłe i długie, a nie ciężkie i grube. Jego głowa jest wąska, a u żmii trójkątna i wyraźnie wyróżniająca się od ciała" - czytamy na profilu Lasów Państwowych na Facebooku. 

Gniewosz plamisty jest gatunkiem zupełnie niejadowitym, który w żaden sposób nie zagraża człowiekowi. "Swoje ofiary (najczęściej ptaki, gryzonie) dusi, po czym połyka, trochę jak pyton, tylko w mikroskali. Jest bardzo rzadko zauważany i podlega ochronie ścisłej!" - zaznaczają leśnicy.

Upały w Skandynawii. Padły nowe rekordy temperatur Fala upałów w Norwegii i Finlandii. Nowe rekordy temperatury

"Apelujemy! Jeżeli podczas spacerów, grzybobrania czy zbierania jagód w lesie, spotkamy jakiegokolwiek węża, zostawmy go w spokoju, nie próbujmy chwytać, płoszyć, nadeptywać, ani w żadnym wypadku zabijać!! Jeśli jednak - w sposób bezpieczny i niegroźny dla zwierzęcia i dla nas - jest możliwość wykonania zdjęcia - warto je przesłać do Towarzystwa Herpetologiczne NATRIX, które specjalizuje się w gadach i od wielu lat monitoruje występowanie gniewoszy w Polsce" - czytamy w mediach społecznościowych. 

Gniewosz plamisty. Gdzie można go spotkać? 

Gniewosz plamisty to rzadko widywany gatunek węża, którego można spotkać szczególnie na południowych krańcach kraju - w województwie świętokrzyskim, małopolskim czy podkarpackim. Uwielbia miejsca nasłonecznione, piaszczyste gleby i tereny kamieniste. Choć wyglądem może przypominać żmiję, zwłaszcza gdy nie przyjrzymy mu się dokładnie, zdecydowanie bliżej mu do pospolitego zaskrońca. 

Azerbejdżan. Potężna eksplozja na Morzu Kaspijskim Azerbejdżan. Potężny słup ognia na morzu - to erupcja wulkanu błotnego

Gniewosze mają drobną budowę ciała - osiągają długość od 60 do 75 centymetrów (samice nawet do 90 cm). Ich masa ciała wynosi natomiast ok. 50-60 gramów, a barwa przeważnie rdzawobrązowa, brązowa (samce) lub szara i gliniastoszara (samice). Są aktywne w ciągu dnia i mogą dożyć nawet 18 lat! 

Największym zagrożeniem dla populacji tego gatunku jest zanik oraz degradacja ich siedlisk - zazwyczaj na skutek działalności człowieka, jak np. wypalanie traw. Często gniewosze są również zabijane przez ludzi, dlatego przypominamy, że są one zagrożone wyginięciem i znajdują się pod ścisłą ochroną.

Więcej o: