Kanada. Skorupiaki ugotowały się na plaży. W upale mogło umrzeć nawet ponad miliard zwierząt

Nawet miliard skorupiaków - tyle, według wyliczeń biologa z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, mogło zginąć podczas ostatnich upałów. W czerwcu i na początku lipca temperatura na kanadyjskim wybrzeżu dochodziła nawet do 50 stopni Celsjusza.
Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

Biolog morski Chris Harley z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej dokonał straszliwego odkrycia na zachodnim wybrzeżu Kanady. Znajdując się na plaży Kitsilano w Vancouver, poczuł silny odór. Okazało się, że dziesiątki tysięcy zwierząt morskich (małż, gwiazd morskich, ślimaków) ugotowało się podczas rekordowej fali upałów.

Dziesiątki tysięcy martwych skorupiaków na kanadyjskim wybrzeżu. Ugotowały się w upale

Nie wiadomo, kiedy dokładnie zginęły zwierzęta. Jak podaje kanadyjski portal CBC, Harley odwiedził wybrzeże morza Salish pod koniec czerwca.

To właśnie wtedy zaalarmował go zapach unoszący się nad skałami, które pokrywały dziesiątki tysięcy skorupiaków. Według szacunków badacza, zginąć ich mogło nawet ponad miliard. Zespół kierowany przez Harleya wykorzystał kamery na podczerwień do zbadania temperatury na linii brzegowej. Termiczny obraz pokazał, że 28 czerwca wahała się ona od 42 do 50,7 stopni Celsjusza.

WMO: Jest 40 proc. szans na to, że Ziemia wkrótce będzie cieplejsza niż cel Porozumienia Paryskiego"To coś więcej niż tylko statystyki". Wkrótce możemy przekroczyć limit ocieplenia

Biolog ostrzega: Śmierć małż odbije się na stanie lokalnej wody

Zdaniem biologa zdarzenie to odbije się na jakości lokalnej wody, ponieważ małże pomagają filtrować morze. Populacja zwierząt prawdopodobnie zregeneruje się w ciągu roku lub dwóch, jednak jak zauważa ekspert, fale upałów będą coraz częstsze, co stwarza ryzyko tego, że sytuacje takie będą się powtarzać. 

Podobne zjawiska odkryto jak do tej pory także w cieśninie Strait of Georgia i w stanie Waszyngton. - W końcu po prostu nie będziemy w stanie utrzymać populacji zwierząt pomagających w filtrowaniu wody na linii brzegowej w stopniu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - powiedział Harley i dodał, że potrzeba ciężkiej pracy, by zmniejszyć skutki zmian klimatu.

'Morskie smarki' na morzu MarmaraTurcja. "Morskie smarki" to widoczny i cuchnący efekt globalnego ocieplenia

Więcej o: