Carrefour odstawia plastik. W sprzedaży woda w szklanych butelkach zwrotnych

Carrefour powiadomił o wprowadzeniu wody w szklanych butelkach kaucyjnych. Można je zwrócić do sklepu bez okazania paragonu. Sieć podjęła kolejny krok, który ma ograniczyć używanie plastiku.
Zobacz wideo Świat już odczuwa zmiany klimatu. Tymczasem Unia Europejska podejmuje kolejne działania

"Po bardzo pozytywnym przyjęciu przez konsumentów usługi odbioru butelek zwrotnych bez konieczności okazania paragonu, sieć idzie o krok dalej" - czytamy w komunikacie prasowym. Sieć Carrefour ogłosiła wprowadzenie wody gazowanej w szklanych butelkach kaucyjnych o pojemności 1 l.

Sklep Dino Dino otwiera część sklepów w niedziele. Głównie nad Bałtykiem [LISTA]

Szklane butelki zwrotne w sklepach Carrefour

Na półkach sklepowych marketów tej sieci już pojawiły się litrowe, szklane butelki wody Jurajska. Carrefour informuje, że zarówno szklane butelki, jak i skrzynki są objęte systemem kaucyjnym. Jak skorzystać z tej oferty? Przy pierwszym zakupie należy wnieść kaucję za butelki i skrzynkę, a przy kolejnych zakupach można je wymienić na pełne opakowania bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Carrefour tłumaczy, że jest to kolejne działanie sieci w walce o ograniczanie zużycia plastiku. "Głównym celem, który przyświecał Carrefour w zainicjowaniu akcji, jest chęć zaktywizowania Polaków w zakresie działań proekologicznych i selektywnej zbiórki odpadów w celu ich dalszego recyklingu oraz przekonania konsumentów, jak istotna dla ochrony środowiska naturalnego jest gospodarka cyrkularna" - czytamy w komunikacie.

Plastikowe butelki mogą posłużyć do budowy dróg Kaucja za plastik obejmie butelki do 3 litrów. Prace trwają

Rząd pracuje nad systemem kaucyjnym

Według danych międzynarodowej sieci spółek handlowych Deloitte uregulowany prawnie system kaucyjny funkcjonuje w 10 europejskich krajach. Korzysta z niego ponad 133 mln mieszkańców. Tymczasem zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, poziom recyklingu odpadów szklanych ma wynieść 75 proc. do 2030 roku. W Polsce jeszcze nie wprowadzono regulacji w tym zakresie.

Jak informowaliśmy wcześniej na Next.gazeta.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego. Ma on objąć szklane i plastikowe opakowania. W przypadku butelek z tworzywa sztucznego przepisy mają obejmować te o pojemności do 3 litrów. Resort szacuje, że utworzenie systemu może wymagać nawet 24 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów.

Więcej o: