Kaucja może objąć butelki plastikowe do 3 litrów. Prace ruszyły, projekt trafi do konsultacji w tym roku

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad przepisami dot. recyklingu, które przewidują wprowadzenie systemu kaucyjnego. Miałby on obejmować butelki plastikowe do 3 litrów. Konsultacje społeczne mają się odbyć jeszcze w tym roku.

Na początku marca Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu przyznał, że są prowadzone rozmowy w sprawie wprowadzenie systemu kaucyjno-depozytowego na butelki i opakowania przeznaczone do recyklingu. Powoli dowiadujemy się, jak będą wyglądać przepisy w tej materii. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów

W odpowiedzi na interpelację poselską Jacek Ozdoba potwierdził, że MKiŚ pracuje nad projektem ustawy zmieniający przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1114), który wprowadziłby system kaucyjny na wybrane rodzaje opakowań. Projekt ma zostać przekazany do konsultacji publicznych i opiniowania w drugiej połowie bieżącego roku. 

System kaucyjny ma objąć cały kraj i umożliwi zwrot opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Resort szacuje, że utworzenie systemu może wymagać nawet 24 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów. 

''Pięć koszy pod zlewem nie zbawi planety. Unijna polityka śmieciowa to hipokryzja'' "Segregowanie śmieci to hipokryzja. Czy to zmieszamy, czy nie, dla planety mała różnica"

Jacek Ozdoba poinformował również, że w obecnie opracowywanym projekcie ustawy zaproponowano system kaucyjny, który obejmie butelki z tworzywa sztucznego o pojemności do 3 litrów. To miałoby umożliwić spełnienie zapisów unijnej dyrektywy, zgodnie z którą jesteśmy zobowiązani do uzyskania poziomów zbierania butelek na napoje z tworzyw sztucznych docelowo do roku 2030 w wysokości 90 proc.

System kaucyjny w Polsce - co już wiemy?

Polska Federacja Producentów Żywności wyliczyła, że opłata za butelkę PET musi wynosić co najmniej 50 groszy. Zarys przepisów przedstawiono na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Producenci mają zostać "zobowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych; nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej". Opłata ta sprawi m.in. że kawa, herbata i piwo w jednorazowych plastikowych kubeczkach podrożeje nawet o 1 zł.

Plastikowe słomki będą zakazane Plastikowe słomki i patyczki legalne dłużej. "To nie jest zła wola"

Podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach będą realizować ustawowe obowiązki poprzez wniesienie opłaty opakowaniowej. Dotyczyć to będzie wyłącznie tych opakowań, które są przeznaczone dla gospodarstw domowych. Opłata ta ma być przeznaczona na "sfinansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie" oraz "finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym".

System kaucyjny ma objąć szklane i plastikowe opakowania. W przepisach nie uwzględniono aluminium. 

Więcej o: