Na początku marca Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu przyznał, że są prowadzone rozmowy w sprawie wprowadzenie systemu kaucyjno-depozytowego na butelki i opakowania przeznaczone do recyklingu. Powoli dowiadujemy się, jak będą wyglądać przepisy w tej materii.
W odpowiedzi na interpelację poselską Jacek Ozdoba potwierdził, że MKiŚ pracuje nad projektem ustawy zmieniający przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 1114), który wprowadziłby system kaucyjny na wybrane rodzaje opakowań. Projekt ma zostać przekazany do konsultacji publicznych i opiniowania w drugiej połowie bieżącego roku.
System kaucyjny ma objąć cały kraj i umożliwi zwrot opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji. Resort szacuje, że utworzenie systemu może wymagać nawet 24 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów.
Jacek Ozdoba poinformował również, że w obecnie opracowywanym projekcie ustawy zaproponowano system kaucyjny, który obejmie butelki z tworzywa sztucznego o pojemności do 3 litrów. To miałoby umożliwić spełnienie zapisów unijnej dyrektywy, zgodnie z którą jesteśmy zobowiązani do uzyskania poziomów zbierania butelek na napoje z tworzyw sztucznych docelowo do roku 2030 w wysokości 90 proc.
Polska Federacja Producentów Żywności wyliczyła, że opłata za butelkę PET musi wynosić co najmniej 50 groszy. Zarys przepisów przedstawiono na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Producenci mają zostać "zobowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych; nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej". Opłata ta sprawi m.in. że kawa, herbata i piwo w jednorazowych plastikowych kubeczkach podrożeje nawet o 1 zł.
Podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach będą realizować ustawowe obowiązki poprzez wniesienie opłaty opakowaniowej. Dotyczyć to będzie wyłącznie tych opakowań, które są przeznaczone dla gospodarstw domowych. Opłata ta ma być przeznaczona na "sfinansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie" oraz "finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym".
System kaucyjny ma objąć szklane i plastikowe opakowania. W przepisach nie uwzględniono aluminium.