Rosyjska Arktyka topnieje na naszych oczach. Traci miliardy ton lodu rocznie

W latach 2010-2018 rosyjska Arktyka traciła ponad 11 miliardów ton lodu rocznie. Roztopy w takich ilościach teoretycznie mogłyby sprawić, że całe Niderlandy znalazłyby się ponad dwa metry pod wodą.
Zobacz wideo Zmiany klimatu ogląda na własne oczy. "Lodowce się wycofują, kurczą się ich jęzory, tracą na czołach 3-4 metry rocznie" [KLIMAT Z BLISKA]

Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu wykorzystali dane zebrane przez satelitę badawczego CryoSat-2 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), aby monitorować zmiany wysokości powierzchni i masy czap lodowych i lodowców w latach 2010-2018 na dwóch archipelagach w rosyjskiej Arktyce. Chodzi o Nową Ziemię i Ziemię Północną o łącznej powierzchni około 130 tys. km kw.

W połączeniu z danymi klimatycznymi z tego samego okresu badacze zdołali ujawnić związek między rosnącą temperaturą w atmosferze i oceanie a zwiększoną utratą lodu w dwóch wspomnianych wcześniej archipelagach.

Grenlandia. 'Masywne' topnienie loduGrenlandia. "Masywne" topnienie lodu, w dzień 8,5 mld ton. I rekordowy upał

Rosyjska Arktyka traci lód w szybkim tempie

Badania pokazały, że w latach 2010-2018 archipelagi Nowa Ziemia i Ziemia Północna każdego roku traciły 11,4 miliarda ton lodu. Roztopiona woda mogłaby wypełnić niemal 5 milionów basenów olimpijskich lub zalać obszar o powierzchni Niderlandów na głębokość ponad dwóch metrów - twierdzą naukowcy. Jak wskazują, ocieplenie Oceanu Arktycznego wydaje się odgrywać kluczową rolę w przyspieszeniu utraty lodu dwóch dużych grup wysp graniczących z Morzem Karskim.

Zespół badawczy wskazuje, że rozrzedzenie lodu już wywarło duży wpływ na stabilność niektórych lodowców i czap lodowych w regionie, co może dodatkowo zwiększyć utratę lodu w przyszłości. W porównaniu do stosunkowo niewielkich rozmiarów lodowców, czapy lodowe to duże bryły lodu o grubości kilkuset metrów, które pokrywają obszary o powierzchni do około 21 km kw. Obecny w nich lód może mieć nawet 12 tys. lat i dostarczyć naukowcom cennych danych dotyczących klimatu Arktyki.

Dym z pożarów na Syberii widziany z satelity, zdjęcie z 27 lipca 2021 r.Z upalnej Syberii uwalnia się metan. "Pilnie potrzebne dalsze badania"

Ocean Arktyczny coraz cieplejszy

Najnowsze ustalenia naukowców uzupełniają zbiór badań sugerujących, że warunki na Oceanie Arktycznym stają się coraz bardziej podobne do tych na północnym Atlantyku, który jest znacznie cieplejszy. Pomogą również przewidzieć przyszłą utratę lodu w regionach, w których występują podobne wzorce zmian temperatury w atmosferze i oceanie oraz poprawić prognozy dotyczące wzrostu globalnego poziomu morza.

"Rosyjska Arktyka jest w dużej mierze niedostępna, ale dane satelitarne umożliwiły nam monitorowanie zmian jej czap lodowych i lodowców. Jak zaobserwowano w innych częściach świata, utrata lodu w regionie przyspiesza. Ponieważ klimat nadal się ociepla, znaczna utrata lodu w rosyjskiej Arktyce będzie miała wyraźny wpływ na podnoszenie się poziomu mórz" - powiedział dr Paul Tepes ze Szkoły Nauk o Ziemi przy Uniwersytecie w Edynburgu.

Więcej o: