Z Pekinu zniknął smog. Błękitne niebo nad miastem

Pekin przez lata znany był jako najbardziej zanieczyszczone miasto świata. Od kilku miesięcy nad metropolią podziwiać można błękitne niebo. Chiny ogłosiły, że długofalowa kampania na rzecz walki o czyste powietrze sprawiła, że smog praktycznie zniknął.

Do 2017 roku zanieczyszczenie powietrza w Pekinie było katastrofalne. Niebo całymi tygodniami miało kolor szarożółty, a panoramę miasta spowijała gęsta, smogowa mgła. Media informowały, że szpitale pękają w szwach, przepełnione głównie dziećmi i starszymi ludźmi. "Oddychanie to jedno z największych zagrożeń zdrowia dla chińskich dzieci" - pisał "The New York Times".

W 2013 roku w Pekinie odnotowano najwyższe stężenie smogu w historii, które przekraczało wartości stanowiące natychmiastowe zagrożenie dla zdrowia. 

Zobacz wideo Dr Pełczyńska-Nałęcz: Epidemia smogu co roku zabiera tyle żyć, ile zabrała epidemia COVID-u

W 2021 roku niebo nad Pekinem jest przez większość czasu niebieskie. To znak, że chińska stolica wkracza w nową erę czystego powietrza - stwierdził w ubiegłą środę Huang Runqiu, minister ekologii i środowiska tego kraju.

- Błękit nieba Pekinu stopniowo stał się naszą nową normą – powiedział minister Runqiu. 

Chińskie miasta od dawna zajmowały czołowe miejsca w światowych rankingach najgorszej jakości powietrza na świecie. Jednak od kilku lat sytuacja znacznie się poprawiła. W 2020 roku Pekin odnotował tylko 10 dni silnego zanieczyszczenia powietrza. To spadek o prawie 80 proc. w stosunku do roku 2019 - podaje CNN.

Smog w Pekinie. Jak Chiny wygrały z zanieczyszczeniem powietrza?

Zmiana jakości powietrza w Pekinie pokazuje, jak skuteczna okazała się krajowa kampania przeciw zanieczyszczeniom powietrza. Chiny od początku 2013 roku, czyli tzw. apokalipsy powietrznej, podejmują szereg działań, które ograniczają smog.

Komunistyczna Partia Chin zmusiła fabryki i elektrownie do przyjęcia szczegółowego planu zmniejszenia emisji, ze skrupulatnie określonymi celami. 

W latach 2014-2015 Pekin zamknął trzy duże siłownie węglowe, realizując przyjęty wcześniej plan walki ze smogiem. W styczniu 2017 roku rząd zapowiedział, że w stolicy zredukuje zużycie węgla o 30 proc., między innymi poprzez zamknięcie 500 zakładów produkcyjnych, w których spalany jest węgiel.

Najnowsze badania wskazują jednak, że władze zwyczajnie przeniosły około połowy produkcji elektryczności z okolic Pekinu na tereny wiejskie.

Dodatkowo, w ramach walki ze smogiem, w liczącej 20 mln mieszkańców aglomeracji Pekinu usunięto z dróg 300 tys. najbardziej zużytych i szkodliwych dla środowiska samochodów. W stolicy Chin obowiązuje też zakaz spalania śmieci i palenia grilla. Specjalne patrole policji sprawdzają, czy prawo to jest przestrzegane.

Więcej o: