Jesteśmy na lodowcu Sven. "Pod naszymi stopami sto metrów lodu, każdego roku coraz mniej"

Gazeta.pl na Spitsbergenie wraz z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu sprawdza z bliska skutki globalnego ocieplenia. Od kilku dni obserwujemy z bliska pracę i życie w stacji polarnej w zatoce Petuniabukta, prawie 3000 kilometrów od Warszawy. Zobacz relację Marii Mazurek z lodowca Sven.

Gazeta.pl wraz z naukowcami z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu rusza na wyprawę na Spitsbergen. Przyjrzymy się zmianom klimatu z bliska. Będziemy obserwować, jak eksperci prowadzą badania i zbierają pomiary, sprawdzimy, ile lodu stracił ich "podopieczny" lodowiec, Sven, a to wszystko opiszemy i pokażemy czytelnikom Gazeta.pl. Teksty o Spitsbergenie, artykuły napisane przez samych naukowców w ramach cyklu "Klimat z bliska", aktualności z życia w stacji polarnej, zdjęcia i materiały wideo będzie można przeczytać i obejrzeć na stronie głównej Gazeta.pl oraz w specjalnym obszarze strony Zielona.gazeta.pl. A oto relacja wideo z naszej podróży. 

Zobacz wideo Jak topnieją lodowce? Zobacz relację ze Spitsbergenu

Według opublikowanego w 2019 roku raportu, przygotowanego dla Norweskiej Agencji Środowiska, temperatury na Svalbardzie rosną jeszcze szybciej niż średnio w całej Arktyce (a Arktyka ociepla się ponad dwa razy szybciej niż średnio cała Ziemia). Od 1971 do 2017 roku na archipelagu zaobserwowano ocieplenie na poziomie 3-5 stopni Celsjusza (największe w fiordach wewnętrznych, mniejsze w na południu), przy czym średnia temperatura na wyspie wzrosła najmocniej w zimie.

Więcej o: