Wyspy Kanaryjskie - kilkaset wstrząsów w ciągu doby. Większa aktywność sejsmiczna także w Hiszpanii

Kilkaset wstrząsów sejsmicznych - taki wynik odnotowano w ostatniej dobie w rejonie Wysp Kanaryjskich. Według naukowców sytuacja ta może mieć związek ze zwiększoną aktywnością wulkanu Cumbre Vieja, który według naukowców z USA, może w przyszłości wywołać gigantyczne tsunami.

Hiszpański Instytut Geograficzny (IGN) podał, że ostatniej doby odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych w okolicach Kanarów. Niektóre z nich dochodziły do magnitudy 4.

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Kilkaset wstrząsów sejsmicznych w ciągu doby na Wyspach Kanaryjskich

Zgodnie z komunikatem naukowców z IGN, najwięcej wstrząsów odnotowano w gminie El Paso na wyspie La Palma. Na razie nie poinformowano o żadnych ofiarach ani zniszczeniach. Według ekspertów, przyczyną takiej sytuacji może być zwiększona aktywność wulkanu Cumbre Vieja.

A ten z kolei od dawna budzi niepokój - zwłaszcza amerykańskich naukowców, którzy uważają, że obryw skalny zboczy wulkanu, do którego może dojść podczas erupcji, może doprowadzić do gigantycznego tsunami, które dotrze do wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej. Od soboty 11 września Kanaryjski Instytut Wulkanologii (Involcan) odnotował ponad 400 wstrząsów w samym rejonie wulkanu. Chociaż wstrząsy są niewielkie, to ekspertów zaskakuje tak duża liczba zdarzeń sejsmicznych.

Wulkan Cumbre Vieja (z hiszpańskiego Stary Szczyt) jest wulkanem uśpionym, który znajduje się na jednej z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wulkan z La Palma (który pokrywa 2/3 południowej strony wyspy) w XX wieku był aktywny dwukrotnie - wybuchał w 1949 i 1971 roku. 

Zwiększona aktywność uśpionego wulkanu Cumbre Vieja. "Sejsmiczność migruje w kierunku zachodnim wyspy"

"Obserwuje się również deformacje powierzchni na wyspie - zwłaszcza położony na wschód od Cumbre Vieja radar zarejestrował skumulowaną deformację. Głębokość trzęsień ziemi w tym czasie wyniosła od ośmiu do 10 km. W ostatnich godzinach sejsmiczność najwyraźniej nieznacznie migruje w kierunku zachodnim wyspy" - czytamy w oświadczeniu IGN z wtorku 14 września.

Jak podaje Hiszpański Instytut Geograficzny, w 2021 roku naukowcy zaobserwowali także wzrost aktywności sejsmicznej na południu Hiszpanii, a dokładnie w Andaluzji. W styczniu i sierpniu w okolicach miast Malaga i Grenada zarejestrowano tysiące wstrząsów powyżej magnitudy 4 (czyli na tyle silne, że były odczuwalne przez większość ludzi).

Najbardziej aktywnym sejsmicznie dniem była sobota 28 sierpnia. Wówczas w Andaluzji, w ciągu kilku godzin, ziemia zadrżała ponad 50 razy. Najsilniejszy ze wstrząsów miał magnitudę wynoszącą 4,9.

Więcej o: