Szczyt COP26. Jeff Bezos wyda 2 mld dolarów na ochronę natury. "Musimy zachować to, co jeszcze mamy"

Fundusz Bezos Earth Fund przeznaczy 2 mld dolarów na transformację systemów żywnościowych i rekultywację ziem uprawnych. - Zmiany klimatu dają nam potężny powód do inwestowania w przyrodę - powiedział na szczycie klimatycznym COP26 miliarder Jeff Bezos.

W Glasgow w Wielkiej Brytanii trwa szczyt klimatyczny. COP26 rozpoczął się w niedzielę i potrwa do 12 listopada. Celem jego uczestników jest powstrzymanie wzrostu średniej temperatury na Ziemi, tak aby nie przekroczył on 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do epoki przedindustrialnej.

W wydarzeniu biorą udział m.in. prezydent USA Joe Biden, kanclerz Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Polski Mateusz Morawiecki. Do Glasgow na szczyt klimatyczny przyleciał również miliarder Jeff Bezos.

Przeczytaj więcej o szczycie klimatycznym COP26 na stronie głównej Gazeta.pl

Na COP26 przedstawiona zostanie deklaracja, która ma powstrzymać i odwrócić utratę lasów Ponad 100 państw zadeklarowało w Glasgow, że skończy z wylesianiem

Fundusz Jeffa Bezosa przeznaczy łącznie 10 mld dolarów na walkę ze zmianami klimatu

Założyciel Amazona i jeden z najbogatszych ludzi świata ogłosił, że fundusz Bezos Earth Fund przeznaczy 2 mld dolarów na wysiłki mające na celu "przywrócenie natury", a także na transformację systemów żywnościowych - podaje "Forbes". Przypomnijmy, że we wrześniu Bezos zadeklarował przekazanie 1 mld dolarów na ochronę przyrody. Fundusz planuje wydać łącznie 10 mld dol. na walkę ze zmianami klimatu.

Musimy zachować to, co jeszcze mamy, musimy przywrócić to, co straciliśmy i musimy rozwijać to, czego potrzebujemy, aby żyć bez degradacji planety dla przyszłych pokoleń

- powiedział amerykański miliarder cytowany przez "Forbes".

Jeff Bezos nawiązał również do jego lotu w kosmos, który odbył się w lipcu br. - Patrząc "z góry" na ziemię, atmosfera wydaje się tak cienka, a świat tak skończony i kruchy. Teraz, w tym krytycznym czasie, o którym wszyscy wiemy, że jest decydującą dekadą, wszyscy musimy być razem, aby chronić nasz świat. Zmiany klimatu dają nam potężny powód do inwestowania w przyrodę - powiedział.

Prezydent USA Joe Biden podczas sesji na temat działań na rzecz lasów i użytkowania gruntów w ramach Konferencji Klimatycznej ONZ COP26 w Glasgow, Szkocja, 2 listopada 2021 r. COP26. Wycinka lasów powstrzymana do 2030 roku. Krytyka Greenpeace

Amazon chce osiągnąć neutralność klimatyczną

Firma Amazon była w przeszłości krytykowana za duże emisje gazów cieplarnianych i niewielki wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi. W 2019 r. Jeff Bezos zapowiedział, że do 2040 r. jego firma osiągnie neutralność pod względem emisji CO2.

Zobacz wideo [Relacja z Glasgow] "Miałbym nadzieję, że Polska wreszcie ogłosi datę neutralności klimatycznej"
Więcej o: