Choinka z plastikowych butelek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. A w butelce list

Choinka z pustych półtoralitrowych plastikowych butelek stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. W ten sposób bibliotekarze, którzy od wielu lat ustawiają niezwykłe "drzewka", zwracają uwagę na ideę zero waste i apelują o dbałość o środowisko - podała uczelnia.

Niezwykła choinka stoi pod kopułą na I piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej w Olsztynie. Konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy. Ustawieniem takiej choinki bibliotekarze olsztyńskiego uniwersytetu chcieli wesprzeć ideę zero waste i zaapelować o dbałość o środowisko.

Zobacz wideo Ta profilerka jest doskonała w swojej pracy. Wykorzystuje w niej traumę z dzieciństwa

Choinka z plastikowych butelek

W środku każdej z plastikowych butelek ustawionych w choinkowej konstrukcji umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Zwoje umieszczone w butelkach zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniają uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków. Sztuczny i zużyty materiał przypominać ma o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę

- napisała uczelnia.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dekada nietypowych choinek

Nietypowe choinki w bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego są ustawiane od 10 lat - po raz pierwszy w grudniu 2011 roku ustawiono choinkę z książek. W kolejnych latach budowano je z szuflad katalogów, starych kart katalogowych, zużytych płyt CD, dyskietek. Każda z nich wzbudzała ogromne zainteresowanie w kraju i za granicą, niektóre były inspiracją do układania nietypowych choinek przez kolejne instytucje i biblioteki.

Choinka zbudowana z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik "The Guardian" i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań.

 

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Więcej o: