Na tę chwilę czekaliśmy od 42 lat. Polska flaga powróciła na Antarktydę

Polska flaga wróciła na Antarktydę kontynentalną. Po 42 latach przerwy wznowiono działalność Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego i na maszt wciągnięto biało-czerwoną. Stało się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy.

Wciągnięcia flagi dokonał kierownik wyprawy do stacji "Dobrowolskiego" profesor Marek Lewandowski. Towarzyszyło temu odtworzenie polskiego hymnu. W uroczystości uczestniczyli pozostali członkowie ekspedycji - profesor Monika Kusiak, profesor Wojciech Miloch i doktor Adam Nawrot. W ceremonii wzięło też udział dziewięciu polarników ze znajdującej się w pobliżu rosyjskiej bazy.

Zobacz wideo Sven stracił w tym roku 2 mln metrów sześciennych wody. "Widziałem też agonię mniejszego lodowca" [OKO NA ŚWIAT]

Profesor Marek Lewandowski poinformował, że w ciągu minionych dwóch tygodni polarnicy uprzątnęli budynki i pawilony pomiarowe, zainstalowali systemy małej energetyki, uruchomili ogrzewanie, zaopatrzyli bazę w wodę i stworzyli węzeł sanitarny.

Polska flaga wróciła na Antarktydę

Baza została skomunikowana satelitarnie. Naukowcy zainstalowali w niej aparaturę monitorującą m.in. zmiany pola magnetycznego Ziemi, fale sejsmiczne i dynamikę jonosfery. Polarnicy podjęli też badania paleomagnetyczne, geomorfologiczne i geochronologiczne. Wiele spośród tych działań jest prowadzonych przez polskich naukowców w tej części Antarktydy po raz pierwszy.

Czworo uczestników 4. Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego dotarło do bazy 8 stycznia. Do Antarktydy dopłynęli lodołamaczem "Akademik Fedorov", a ze statku do bazy zostali przetransportowani śmigłowcem.

Stacja imienia Antoniego Dobrowolskiego znajduje się w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej. To najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Drugą bazą w Antarktyce jest Stacja imienia Henryka Arctowskiego znajdująca się na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Stacja "Dobrowolskiego" została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w styczniu 1959 roku. Od 1979 nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych.

Więcej o: