Dąb Dunin - do kiedy można głosować na Europejskie Drzewo Roku 2022? W tle polsko-hiszpańska rywalizacja

Dąb Dunin to podlaskie drzewo, które ma szansę zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022. Aby wygrać, dąb z Polski musi pokonać 15 innych drzew. Po piętach od kilku dni depcze mu hiszpański dąb z Lasu Bankietowego w Conxo.

O polsko-hiszpańskiej rywalizacji robi się coraz głośniej. "Prawda jest taka, że Polacy są bardzo, bardzo silni. Dlatego musimy wspierać naszego kandydata" - pisze hiszpański dziennik "El Confidencial", który rozpromował w Hiszpanii głosowanie na drzewo roku. Na chwilę obecną (sobota 19 lutego, godz.15:30), hiszpański dąb ma ponad 108 tysięcy głosów, a dąb Dunin z Polski aż 125 tys. głosów. Z polski zbiórkę głosów na Dunina nagłośniła m.in. strona Make Life Harder.

Zobacz wideo Szczepański: Wszystko, co dzieje się na Antarktydzie powinno nas żywo interesować

Europejskie Drzewo Roku 2022. Do kiedy można głosować na dąb Dunin?

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2022 trwa od 1 do 28 lutego. Od 22 lutego wyniki będą jednak utajnione. Ogłoszenie konkursu nastąpi natomiast 22 marca. W głosowaniu na stronie www.treeoftheyear.org należy wybrać dwa drzewa, a następnie podać swój adres e-mail i kliknąć "zagłosuj". Następnie na wspomniany adres przyjdzie mail z potwierdzeniem głosu - wówczas należy kliknąć w link podany w pierwszej części wiadomości. Z danego maila można zagłosować tylko raz

W 2022 roku Polskę reprezentuje dąb Dunin. 400-letnie drzewo rośnie w Przybudkach (gmina Narew w województwie podlaskim) i jest znane jako "strażnik Puszczy Białowieskiej". Z legendy wynika, że stoi on w tym miejscu po to, by pokazać, dokąd dawniej sięgała puszcza.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Europejskie Drzewo Roku - już raz wygrał dąb z Polski

Europejskie Drzewo Roku to konkurs, który na poziomie europejskim został zapoczątkowany w 2011 roku - wcześniej odbywał się on jedynie w Republice Czeskiej. Aby wziąć w nim udział, drzewo musi zostać wybrane na poziomie krajowym - dopiero wtedy przystępuje do europejskiego głosowania.

Polskie drzewo wygrało w tym konkursie na razie tylko raz. Miało to miejsce w 2017 roku. Wówczas europejskim drzewem roku został dąb Józef z Wiśniowej (województwo podkarpackie). 

Więcej o: