Florentino już przyleciał, Fermina też. Urządzają się w domu. Bociany czarne z łódzkiego można podglądać online

Pogoda trochę utrudniła podróż, ale Florentino dotarł do swojego polskiego domu. Bocian czarny pojawił się w swoim gnieździe w jednym z łódzkich lasów 7 kwietnia o 15:35. Niedługo później dołączyła do niego partnerka. Życie tych ptaków z bardzo bliska można śledzić dzięki transmisji online - i to z dźwiękiem.
Zobacz wideo Wyprawa Gazeta.pl. Wizyta niedźwiedzia w Stacji Polarnej UAM na Spitsbergenie

Florentino i Fermina to bohaterowie powieści "Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcíi Márqueza. Takie imiona nosi też para bocianów czarnych - chyba najsłynniejszych w naszym kraju - która od kilku lat gniazduje w lesie w województwie łódzkim na jednym z dębów. Leśnicy zamontowali przy ich gnieździe kamerę, dzięki której można podglądać życie bocianiej - na razie jeszcze dwuosobowej rodziny. 

Więcej podobnych tematów możesz znaleźć na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Bociany czarne wróciły do Polski. Florentino i Fermina już w gnieździe

Bociani reality show od paru lat przyciąga setki ludzi, oglądających transmisję na żywo z ich gniazda. Jak podaje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, kwietniowy nawrót zimy zatrzymał Florentino na trasie przelotu z Afryki do Polski, ale po przeczekaniu niesprzyjającej pogody, bocian dotarł na miejsce. Nieco później niż zwykle, bo 7 kwietnia po południu (rok temu pojawił się 2 kwietnia). Wylądował dokładnie o 15:35. 

"Od razu wziął się za układanie patyków według własnego uznania. Widać, że czuje się tu jak u siebie w domu! O 16:53 wyleciał z gniazda rozejrzeć się po okolicy. Wrócił po dwóch godzinach i już został na noc" - relacjonują leśnicy. 

Partnerka dołączyła do niego już dobę później - 8 kwietnia o 18:27. To szybko, bo rok temu Florentino musiał czekać na Ferminę aż 10 dni.

Wyjątkowy projekt 

Transmisję można oglądać na żywo, 24 godziny na dobę, na dedykowanym jej kanale YouTube. W kolorze i z dźwiękiem. Można więc podsłuchać, jak brzmi całe leśne tło muzyczne, no i jak porozumiewają się ze sobą bociany (potwierdzamy, usłyszeliśmy je dziś, 9 kwietnia, o 19:05. 

 

Projekt edukacyjny Bociany Czarne Online realizowany jest od 2016 roku jako wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. To pierwszy taki projekt w Polsce i jeden podobnych z niewielu w Europie. To, co dzieje się w gnieździe komentują też łódzcy leśnicy na swoim profilu na Facebooku. 

Bociany czarne różnią się od swoich białych krewnych. Są przede wszystkim bardzo skryte i płochliwe, unikają kontaktu. Gniazda zakłada często w lasach, na dużych i wysokich drzewach, w pobliżu mokradeł lub rzek. W Polsce ptaki te są objęte ścisłą ochroną gatunkową. 

Więcej o: