Susza w Polsce. Ekstremalne zagrożenie pożarowe objęło prawie cały kraj

W czwartek i piątek na terenach leśnych obowiązuje w Polsce zagrożenie pożarowe. W piątek ekstremalne zagrożenie pożarowe obejmie prawie wszystkie lasy w kraju. Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poinformowała, że od początku roku odnotowano ponad 3 tysiące pożarów lasów, a w samym tylko maju było ich blisko tysiąc.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje zagrożenie pożarowe lasów. Duże ryzyko pożarów ma się pojawić w czwartek oraz w piątek. 

Zobacz wideo Pożary pustoszą góry na terenie Kosowa

Ekstremalne zagrożenie pożarowe na terenie niemal całego kraju 

W czwartek ekstremalne zagrożenie pożarowe obejmie całe Mazowsze, Wielkopolskę oraz województwo łódzkie i lubuskie. Według prognoz IMGW ekstremalne zagrożenie wystąpi także w południowej i centralnej części Podkarpacia, na południowym i wschodnim krańcu województwa kujawsko-pomorskiego oraz w województwie zachodniopomorskim - głównie na zachodzie i północy. Niebezpiecznie będzie także na wschodzie Dolnego Śląska oraz w województwie opolskim i na Śląsku. W pozostałych regionach prognozowane jest wysokie i bardzo wysokie zagrożenie pożarowe lasów, a miejscami także ekstremalne.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei w piątek ekstremalne zagrożenie pożarowe pojawi się już prawie w całej Polsce. Wyłącznie na północy i na południu kraju będzie obowiązywać bardzo wysokie i średnie zagrożenie.

Pożary w lasach. W 2022 roku było ponad 3 tys. pożarów

"Do 16 maja 2022 roku strażacy odnotowali aż 3026 pożarów w lasach, w wyniku których trzy osoby straciły życie, a osiem odniosło obrażenia. To ponad trzykrotnie więcej pożarów w lasach niż w analogicznym czasie 2021 roku, kiedy strażacy odnotowali 913 pożarów na terenach leśnych" - czytamy w komunikacie Komendy Głównej PSP. Najwięcej pożarów było w województwach:

  • mazowieckim - 697,
  • łódzkim - 272,
  • wielkopolskim - 256,
  • świętokrzyskim - 222,
  • lubuskim - 219.

W samym tylko maju strażacy odnotowali 973 pożary lasów. 

Lasy Państwowe opublikowały mapkę z okresowym zakazem wstępu do lasu na 19 maja. Objęto nim 50 z 430 nadleśnictw.

Zakazem wstępu do lasu 19.05.2022Zakazem wstępu do lasu 19.05.2022 Fot. Zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: