Mozambik. Do rezerwatu Zinave wróciły po 40 latach białe nosorożce. Przebyły 1600 km

Do mozambickiego rezerwatu dzikiej przyrody Zinave po 40 latach powróciły białe nosorożce. 19 zwierząt zostało przetransportowanych z oddalonego o ponad 1600 kilometrów RPA, co było najdłuższym w historii dystansem, jaki nosorożce przebyły drogą lądową. Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem.

Nosorożec biały nazywany inaczej nosorożcem afrykańskim jest największy z żyjących obecnie nosorożców. Długość ciała takiego zwierzęcia osiąga 330-420 cm. Nosorożec ten ma również dwa rogi, z których dłuższy może mieć nawet 1,5 metra. Na wolności nosorożce białe mogą żyć nawet do 40 lat, jednak pod koniec XIX wieku znalazły się na skraju wymarcia. W parku KwaZulu-Natal w RPA żyło jedynie 20-50 osobników. Aktualnie ICUN Red List podaje, że jest ich 10 080, ale ich populacja znów się zmniejsza.  

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Nosorożec biały - wyjątkowy gatunek nosorożca

Liczba dzikich zwierząt w Mozambiku zmalała przez kłusownictwo oraz trwającą 15 lat wojnę domową, która zakończyła się w 1992 roku. Nosorożec biały jest sklasyfikowany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako bliski zagrożenia, podczas gdy jego kuzyn nosorożec czarny afrykański, jest wymieniony jako krytycznie zagrożony. 

 

"Nosorożce są ważne dla ekosystemu, co jest jednym z powodów, dla których przenosimy je tak daleko" - przekazał Agencji Reutera Kester Vickery z Peace Parks Foundation, który nadzoruje przeniesienie nosorożców. W ciągu dwóch lat chce przenieść 40 tych zwierząt do Mozambiku. Inicjatywa jest częścią kampanii na rzecz ratowania zagrożonych gatunków, polegającej na przenoszeniu ich do bezpiecznych schronień, gdzie mają szansę na zwiększenie swojej populacji

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nosorożec biały przetransportowany do rezerwatu w Mozambiku

Rezerwat Zinave, który został nowym domem nosorożców, ma powierzchnię ponad 400 tysięcy hektarów i gości ponad 2300 innych reintrodukowanych zwierząt z 14 gatunków. Jest obecnie jedynym parkiem narodowym w Mozambiku, w którym znajdują się wszystkie afrykańskie zwierzęta "wielkiej piątki" - słonie, nosorożce, lwy, lamparty i bawoły. 

Niektóre nosorożce zostały już wypuszczone z wybiegów do parku zwierząt, wyposażonego w dodatkowe zabezpieczenia, aby chronić je przed kłusownikami. 

Więcej o: