Śmiertelne żniwo upałów w Europie. Możliwe setki nadmiarowych zgonów. Ludzie umierają w pracy

Nawet ok. 2000 nadmiarowych zgonów w Hiszpanii i Portugalii może być związanych z lipcowymi upałami. Media informują o przypadkach osób, które zmarły z powodu przegrzania w pracy. Przez zmiany klimatu liczba ofiar upałów może rosnąć.
Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Fala upałów, która przetacza się przez Europę, doprowadziła do pobicia rekordów temperatury m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Wielkiej Brytanii. W wielu miejscach upał i susza przyczyniły się do pożarów.

Ekstremale gorąco i jego skutki mogą być śmiertelnie groźne - co pokazują przykłady z państw objętych falą upałów. 

Francuski serwis tf1info.fr informuje o przypadkach zgonów w różnych częściach kontynentu na skutek upałów. W Madrycie mężczyzna w wieku ponad 50 lat zmarł z powodu udaru cieplnego pracując w magazynie. Gdy go znaleziono, jego ciało miało temperaturę 42,9 stopni. 

Także w Madrycie zmarł 60-letni mężczyzna pracujący przy remoncie drogi. We Włoszech informowano o śmierci dwóch pracowników z sektora rolniczego, w wieku 20 i 57 lat, którzy zmarli podczas pracy w temperaturze 40 stopni. Także francuskie służby informowały o dwóch zgonach w czasie pracy, które były związane z upałami.

Możliwe setki zgonów. Ludzie umierają w pracy

Wysoka temperatura nie zawsze zabija bezpośrednio, ale może przyczyniać się do śmierci np. osób z niektórymi chorobami chronicznymi. 

Według szacunków hiszpańskich władz w lipcu upały mogły przyczynić się do śmierci około 890 osób. Jak podkreślono, są to szacunkowe statystyki, a nie dane o konkretnych zgonach. 

Według portugalskiego "Jornal de Notícias" dyrektor generalnym ds. Zdrowia Publicznego Graça Freitas poinformowała parlament, że w czasie fali upałów od 7 do 18 lipca odnotowano w kraju 1063 nadmiarowe zgony. To dopiero wstępna statystyka. Nie podano konkretnych danych dot. przyczyn śmierci. Freitas mówiła, że w większości upał nie będzie bezpośrednią przyczyną zgonu, jednak zaznaczyła, że ekstermalne temperatury mają szeroki wpływ na zdrowie. 

Więcej o: