Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @strzalkowski.reporting

Patryk Strzałkowski
 • Piętrzą się koszty kryzysu klimatycznego. W tym roku kataklizmy wywołały straty na 100 mld dolarów
 • Tak, dobrze ci się wydaje: to pierwsze białe Święta od dawna. A dokładnie od 2012 roku
 • Drewniane OZE. Polska osiągnęła cel energii odnawialnej, zmieniając sposób liczenia spalonego drewna

  Drewniane OZE. Polska osiągnęła cel energii odnawialnej, zmieniając sposób liczenia spalonego drewna

  Nie inwestycje, nie nowe technologie, a palenie drewnem w kominkach i piecach - uznawane za odnawialne źródło energii - pozwoliło Polsce spełnić unijny cel OZE na 2020 roku. A konkretnie pomógł tu nowy sposób liczenia tego, ile drewna spalamy. Polska uniknie kar i na papierze jest to sukces. Jednak palenie drewnem oznacza zanieczyszczanie powietrza, a dane pokazują, że trudno uznać je za "odnawialne" źródło energii.

 • Najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce przenosi stację pomiaru smogu. "Niekorzystna decyzja"

  Najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce przenosi stację pomiaru smogu. "Niekorzystna decyzja"

  Aktywiści i Inspektorat Ochrony Środowiska krytykują decyzję władz Nowego Targu, które przeniosły w nowe miejsce stację badania jakości powietrza. Urząd miasta odcina się od zarzutów, że nowa lokalizacja będzie pokazywać lepsze wyniki. W oświadczeniu stwierdzono także, że to zbieg okoliczności, iż przeniesienie stacji zbiegło się w czasie z publikacją rankingu najbardziej zasmogowanych miast w Polsce. Nowy Targ się w nim na pierwszym miejscu.

 • W UE transformacja przyspiesza. Polska może stać się "skansenem" z hałdami niepotrzebnego węgla
 • COP26 miał "utrzymać przy życiu cel 1,5 stopnia". Efekt? "Pacjent leży pod respiratorem"
 • [Relacja z Glasgow] Chaos ws. polskiej deklaracji o końcu węgla. "Przykre, krzywdzące"

  [Relacja z Glasgow] Chaos ws. polskiej deklaracji o końcu węgla. "Przykre, krzywdzące"

  - Najlepszym podsumowaniem tego, jak zareagowaliśmy, był po prostu śmiech - tak będąca na szczycie klimatycznym w Glasgow aktywistka Małgorzata Czachowska skomentowała zamieszanie wokół polskiej (nie)deklaracji odejścia od węgla. Podkreśliła, że Polska może robić więcej. Zapowiedziała też protesty, jakie odbędą się w związku ze szczytem COP26.

 • Kryzys klimatyczny daje ponure perspektywy. Oto cztery powody, by mimo wszystko być optymistą
 • [Relacja z Glasgow] Wyjechali liderzy, ruszyły negocjacje. Przede wszystkim to, co zostało po Katowicach
 • [Relacja z Glasgow] Finanse kluczowe w polityce klimatycznej. "Pod tym względem ten COP jest wyjątkowy"

  [Relacja z Glasgow] Finanse kluczowe w polityce klimatycznej. "Pod tym względem ten COP jest wyjątkowy"

  Czy plany i obietnice, które padły na szczycie COP26 w Glasgow zostaną wprowadzone w życie? - Szczyty klimatyczne generalnie są po to, żeby przyjmować porozumienia, a później pilnować ich przestrzegania - tłumaczył będący na miejscu Kamil Wyszkowski z UN Global Compact. Podkreślił, że mamy przykłady tego, jak tego typu procesy spełniają swoje zadanie - np. Protokół montrealski, który przyczynił się do zatrzymania rozrostu dziury ozonowej.

 • Ponad 100 państw zadeklarowało w Glasgow, że skończy z wylesianiem. Ale "to była ta łatwa część"
 • [Relacja z Glasgow] "Decyzje podejmowane teraz zaważą na losie nas, na losie Ziemi"

  [Relacja z Glasgow] "Decyzje podejmowane teraz zaważą na losie nas, na losie Ziemi"

  - Chciałabym, żeby politycy traktowali to na serio, a nie żeby było to wzajemne spotkanie, wypicie kawy, przylecenie tutaj odrzutowcem. Oni mają w rękach losy przyszłych pokoleń. I nas - powiedziała w specjalnym programie Gazeta.pl aktywistka Małgorzata Lach, która jest obecnie na szczycie COP26. Pojechała na szczyt do Glasgow w ramach alternatywnej polskiej delegacji.

 • [Relacja z Glasgow] "Miałbym nadzieję, że Polska wreszcie ogłosi datę neutralności klimatycznej"
 • Świat zmroził raport o tym, że "mamy 12 lat". Teraz zostało nam dziewięć lat i zegar zagłady tyka
 • Nasze dzisiejsze decyzje ukształtują świat na wieki. To ostatni moment, by uniknąć dystopii

  Nasze dzisiejsze decyzje ukształtują świat na wieki. To ostatni moment, by uniknąć dystopii

  Nie czas żałować kotleta, kiedy płoną lasy, a raczej gdy płonie planeta - chciałoby się powiedzieć odnośnie do niedawnych wypowiedzi polityków o "obronie schabowego". Ta pozornie błaha dyskusja pokazuje poważny problem na drodze do zatrzymania zmian klimatu. Wielu z nas - w tym politycy - nie rozumie ani wagi kryzysu i jego konsekwencji, ani skali tego, co musimy zrobić w celu jego zatrzymania.

 • Alarm dla klimatu - to nie są ćwiczenia. Kryzys klimatyczny już tu jest

  Alarm dla klimatu - to nie są ćwiczenia. Kryzys klimatyczny już tu jest

  Stoimy dziś przed wyborem, którego znaczenia nie sposób przecenić. To, jakie decyzje i działania podejmiemy w najbliższych miesiącach i latach, wskaże kierunek przyszłości naszej i kolejnych pokoleń. Czy ustabilizujemy rozchwianą kryzysem klimatycznym planetę? Czy pozwolimy postępować degradacji przyrody i klimatu? Dystopii możemy jeszcze uniknąć, ale czasu jest mało. Dlatego podnosimy alarm klimatyczny, który będzie mógł dotrzeć do co najmniej 4,2 mln ludzi.

 • "Wielki mur klimatyczny". Bogate kraje, zamiast zatrzymywać zmiany klimatu, budują dystopię

  "Wielki mur klimatyczny". Bogate kraje, zamiast zatrzymywać zmiany klimatu, budują dystopię

  Kraje, które najbardziej przyczyniają się do zmian klimatu, wydają kilkukrotnie więcej na zbrojenie swoich granicy przed potencjalnymi uchodźcami klimatycznymi niż na zatrzymanie globalnego ocieplenia - wynika z nowego raportu "Wielki mur klimatyczny". Autorzy wskazują, że prywatne firmy zarabiają na tym krocie, zwiększając zyski dzięki postępującemu kryzysowi klimatycznemu. Jednocześnie mają one powiązania z branżą paliw kopalnych - która jest jednym ze źródeł kryzysu.

 • Polską rządzi denialista klimatyczny. Kaczyński wbrew nauce mówi o "niesprawdzonych teoriach"
 • Jeden człowiek może poważnie wykoleić walkę ze zmianami klimatu. Dorobił się milionów na węglu

  Jeden człowiek może poważnie wykoleić walkę ze zmianami klimatu. Dorobił się milionów na węglu

  W walce ze zmianami klimatu rzadko wiele zależy od tylko jednej osoby. Jednak inaczej jest w przypadku Joe Manchina. To jeden z senatorów Demokratów i prezydent Joe Biden potrzebuje głosu każdego z nich do poparcia swojej polityki klimatycznej. Bez tego USA nie pokażą progresu na szczycie klimatycznym, co może zniechęcić innych dużych trucicieli klimatu. Zaś Manchin - który dorobił się milionów na węglu - sprzeciwia się newralgicznej części projektowanego prawa.

 • Wymieranie jest na zawsze. Mamy ostatni moment, by otworzyć oczy na kryzys wokół nas

  Wymieranie jest na zawsze. Mamy ostatni moment, by otworzyć oczy na kryzys wokół nas

  - W moim dzieciństwie na osiedlowej łące można było spotkać setki różnych motyli. Teraz ich nie ma - mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. Zagrożenie wymarciem to coś, co kojarzymy często z dużymi, majestatycznymi zwierzętami. Ale dotyczy on także niepozornych roślin czy małych zwierząt. Te - nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy - leżą u podstawy "systemu podtrzymywania życia" naszej planety.