Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @patryk__strzalkowski

Patryk Strzałkowski
  • Pytanie o węgiel będzie kluczowe dla nowego rządu. Czego się spodziewać? Przeglądamy programy
  • Co proponuje Trzecia Droga ws. energetyki? Wsparcie prosumentów i więcej zielonej energii

    Co proponuje Trzecia Droga ws. energetyki? Wsparcie prosumentów i więcej zielonej energii

    Trzecia droga wśród priorytetów dla obu partii w koalicji (PSL i Polska 2050) wymienia "tani prąd i czyste powietrze". Stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym w dużej mierze przez obywateli - którzy mają mieć możliwość zarabiania na OZE. Chce też wyłączyć z wycinki 1/5 polskich lasów. W odrębnych programach obu partii są różnice, np. dotyczące ochrony rzek czy dobrostanu zwierząt. [KLIMAT I ŚRODOWISKO W PROGRAMACH]

  • Co proponuje Konfederacja ws. energetyki? Sprzeciw wobec Unii i 'program' pełen sprzeczności

    Co proponuje Konfederacja ws. energetyki? Sprzeciw wobec Unii i "program" pełen sprzeczności

    Konfederacja wg swojego programu chce jednocześnie "utrzymywać produkcję energii z węgla na odpowiednim poziomie" i wzmocnić wolny rynek w energetyce. Krytykuje transformację, ale też chce ułatwić formalności dot. odnawialnych źródeł energii. W ogóle nie zauważa kwestii ochrony przyrody, chce za to utrzymania ferm przemysłowych i branży futerkowej. [KLIMAT I ŚRODOWISKO W PROGRAMACH]

  • Co proponuje Lewica ws. energetyki? Większość prądu z OZE, sprawiedliwa transformacja i niskie rachunki

    Co proponuje Lewica ws. energetyki? Większość prądu z OZE, sprawiedliwa transformacja i niskie rachunki

    Lewica widzi odejście od paliw kopalnych jako "koniecznością cywilizacyjną" i chce, by większość prądu pochodziła ze źródeł odnawialnych (a część z atomu). Jednocześnie obiecuje zapewnić sprawiedliwą transformację dla regionów górniczych i akceptowalny poziom cen prądu. W programie ma postulaty dot. ochrony lasów, rzek, walki z suszą czy poprawy dobrostanu zwierząt. [KLIMAT I ŚRODOWISKO W PROGRAMACH]

  • Co proponuje KO ws. energetyki? Większość prądu z OZE już za kilka lat, 'audyt' programu jądrowego
  • Co proponuje PiS ws. energetyki? Jest i 'szybka transformacja' i 'ochrona węgla'

    Co proponuje PiS ws. energetyki? Jest i "szybka transformacja" i "ochrona węgla"

    Mieć ciastko i zjeść ciastko: tak można podsumować to, co w sprawie energetyki proponuje w swoim programie PiS. Partia jednocześnie chce szybkiej transformacji i rozwoju czystych źródeł, ale też "obrony węgla" i sprzeciwu wobec "ideologii klimatycznej". Nie proponuje konkretów ws. ochrony lasów, a plany regulacji rzek są od dawna krytykowane przez ekspertów. [KLIMAT I ŚRODOWISKO W PROGRAMACH]

  • Obszar 5 razy większy od Polski powinien być pokryty lodem - teraz to otwarty ocean

    Obszar 5 razy większy od Polski powinien być pokryty lodem - teraz to otwarty ocean

    Na półkuli południowej rozpoczęła się wiosna i wraz z nią topnienie lodu morskiego wokół Antarktydy. To zjawisko powtarza się co roku. Jednak nigdy - od kiedy prowadzimy obserwacje - nie było takie jak teraz. Powierzchnia lodu morskiego wokół bieguna południowego jest najniższa w historii pomiarów. "Brakuje" tam tyle lodu, ile wynosi pięciokrotność powierzchni Polski. Naukowcy starają się zrozumieć, co jest przyczyną i czy to początek trwałej zmiany w Antarktyce.

  • Kontrola na fermie z reportażu 'Zdychy'. 'Stwierdziliśmy uchybienia, m.in. brak ściółki w klatkach'
  • Spalanie ropy i węgla napędziło katastrofalne powodzie w Grecji i Libii, a kraje nie były gotowe
  • Biejat o fermie z reportażu Gazeta.pl: 'Te warunki wołają o pomstę do nieba'. Domaga się kontroli

    Biejat o fermie z reportażu Gazeta.pl: "Te warunki wołają o pomstę do nieba". Domaga się kontroli

    - Nie bez powodu tam, gdzie narusza się prawa zwierząt, narusza się również prawa pracowników - mówiła Magdalena Biejat na konferencji prasowej polityczek partii Razem i Otwartych Klatek. Briefing dotyczył warunków na fermie drobiu w Wielkopolsce, które pokazujemy w reportażu "Zdychy". Posłanka zwróciła uwagę nie tylko na kwestie łamania praw zwierząt, ale też pracowników fermy i zapowiedziała wniosek o kontrolę.

  • Stiffs. That's where eggs come from. Shocking footage from a Polish chicken farm owned by one of the EU's biggest egg producers
  • Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie ws. ustaleń prezentowanych w reportażu Gazeta.pl

    Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie ws. ustaleń prezentowanych w reportażu Gazeta.pl

    Prokuratura potwierdza, że otrzymała zawiadomienie Stowarzyszenia Otwarte Klatki ws. warunków na fermie drobiu w miejscowości Wioska (woj. wielkopolskie). Materiały są teraz weryfikowane przez prokuraturę przed podjęciem ew. dalszych decyzji. Udokumentowane przez aktywistów warunki - m.in. umieranie kur w klatkach, zaleganie i gnicie zwłok, nieudzielanie pomocy chorym czy rannym - są podstawą opublikowanego we wtorek reportażu wideo Gazety.pl pt. "Zdychy".

  • Zdychy. Wstrząsające nagrania z kurzej fermy jajecznego giganta

    Zdychy. Wstrząsające nagrania z kurzej fermy jajecznego giganta

    Kury gnijące tygodniami obok taśmociągów z jajkami. Pchły atakujące zwierzęta i pracowników. Ptaki, których nikt nie leczy. Wykorzystywanie imigrantów. Gazeta.pl przedstawia film "Zdychy", który pokazuje rzeczywistość na jednej z ferm największego producenta jaj w Unii Europejskiej - Ferm Drobiu Woźniak.

  • Katastrofalna powódź w Grecji, upał we Francji. Ekstremalną pogodę napędza układ Omega

    Katastrofalna powódź w Grecji, upał we Francji. Ekstremalną pogodę napędza układ Omega

    Sztorm Daniel zrzucił w części Grecji nawet 754 mm deszczu w mniej niż dobę - to prawie dwa razy więcej, niż roczna (!) suma opadów w Atenach. Powodzie wystąpiły też w Turcji i Bułgarii. Ekstremalna pogoda jest częścią układu Omega, który w części Europy przyniósł upały, a w innych miejscach - m.in. w Grecji - ulewy. Takie warunki mogą pojawiać się częściej z powodu zmiany klimatu.

  • Krowy i konie kopane, ciągane i zabijane na rampie. Mamy stanowisko ubojni

    Krowy i konie kopane, ciągane i zabijane na rampie. Mamy stanowisko ubojni

    Leżące krowy i konie siłą wyciągane z ciężarówek, a przy tym kopane, dźgane i przygniatane przez pracowników - takie praktyki w ubojni w woj. mazowieckim ujawniło Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Aktywiści przez kilka tygodni za pomocą dronów dokumentowali to, co działo się w ubojni. Zawiadomili w sprawie prokuraturę. "Jesteśmy zbulwersowani działaniami naszych pracowników" - komentuje firma w przesłanej nam odpowiedzi.

  • PiS proponuje program modernizacji bloków. Eksperci mają pytania

    PiS proponuje program modernizacji bloków. Eksperci mają pytania

    Budowa wind, więcej zieleni i jednocześnie więcej parkingów, a także termomodernizacja - to elementy zapowiedzianego przez PiS programu "Przyjazne osiedle". Według rządu ma to poprawić jakość życia mieszkańców bloków. Ale eksperci zwracają uwagę, że kolejny rząd i tak będzie musiał wspierać renowacje budynków, bo tego wymaga europejska polityka klimatyczna, a podobne programy istnieją od dawna.

  • Co z wydobyciem w kopalni Turów? Jest informacja sądu

    Co z wydobyciem w kopalni Turów? Jest informacja sądu

    Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował dziś o zawieszeniu postępowania sądowego ws. kopalni Turów. Powodem są względy formalno-prawne. To oznacza, że ostateczne postanowienie (ponownie) się opóźni. "Funkcjonowanie kompleksu Turów nie jest zagrożone" - napisała ministerka klimatu Anna Moskwa.

  • Kolejne kraje przekraczają kluczowy próg dot. 'elektryków'. Polska w tyle, ale liczba aut też rośnie
  • Sezon ekstremalnej pogody, dawniej znany jako 'lato'. Ulewy, upały i huragany na całym świecie

    Sezon ekstremalnej pogody, dawniej znany jako "lato". Ulewy, upały i huragany na całym świecie

    Rekordy upałów, rekordy opadów, silne burze i długotrwałe susze - lato 2023 roku przyniosło cały wachlarz ekstremalnej pogody. I nie są to wyłącznie katastrofy "naturalne". Kolejne badania pokazują wyraźny związek między tymi groźnymi dla ludzi zjawiskami a zmianą klimatu, napędzaną głównie przez spalanie ropy, węgla i gazu. Oto lista najgroźniejszych zdarzeń mijającego lata.

  • To był największy pożar we współczesnej Polsce. I nie byliśmy na niego gotowi

    To był największy pożar we współczesnej Polsce. I nie byliśmy na niego gotowi

    - Sprzęt strażacki z czasów PRL był w katastrofalnym stanie. To nie tylko utrudniało działanie, ale wpływało też mentalnie na strażaków, którzy wiedzieli, że w sytuacji zagrożenia sprzęt może ich zawieść - mówi nam Dawid Iwaniec, autor reportażu nt. pożaru w Kuźni Raciborskiej. 31 lat po największym pożarze w Polsce system ratownictwa jest zupełnie inny. Ale zdaniem autora nie wyciągnęliśmy wniosków o naszym wpływie na przyrodę.