-
"Renesans węgla" w UE skończył się, zanim dobrze się zaczął. A jest jeszcze większy przegrany
Szumnie opisywany "renesans węgla" w UE był tylko "małym drgnięciem", a kryzys 2022 roku wywołał "falę wsparcia" dla energii odnawialnej - to główny wniosek nowego raportu o europejskiej energetyce. Od węgla jest jednak jeszcze większy przegrany: gaz. Eksperci przewidują boom zielonej energii i szybki spadek produkcji prądu z paliw kopalnych.
-
Jarosław Kaczyński laureatem Klimatycznej Bzdury Roku. "Politycy poświęcają naszą przyszłość"
Jarosław Kaczyński został wybrany przez internautów na laureata Klimatycznej Bzdury Roku - antynagrody przyznawanej za "najbardziej absurdalną wypowiedź na temat klimatu". Prezes PiS swoją wypowiedzią zaprzeczył nie tylko najnowszemu stanowi wiedzy na temat zmian klimatu, lecz także temu, pod czym podpisuje się... rząd PiS.
-
Eksperci nie zostawiają suchej nitki na tym, co rząd zrobił z ustawą wiatrakową. "Wykosi projekty"
Sejmowa komisja przyjęła zmianę ustawy wiatrakowej - ale w ostatniej chwili wprowadzono kluczową zmianę. Minimalna odległość wiatraków od domów ma wynieść nie 500, a 700 metrów. Zdaniem ekspertów ta niewielka zmiana oznacza zabicie potencjalnych farm wiatrowych o mocy większej niż największa elektrownia w Polsce.
-
Działacz Konfederacji doszukuje się spisku w pomiarach jakości powietrza. "Dziwnym trafem..."
Działacz Konfederacji ukuł teorię, zgodnie z którą Polska wypada najgorzej w unijnych rankingach czystości powietrza, bo mamy w kraju najwięcej stacji pomiarowych. Dokonał też przełomowego odkrycia, że czasem smog w danym mieście jest większy, a czasem mniejszy. Narodowiec ma liczne związane z tym wątpliwości, które staramy się rozwiać.
-
PiS kręci aferę z niczego ws. lasów. Straszy "pozbawieniem Polski kontroli nad 1/3 terytorium"
Gdyby wierzyć w to, co od kilku dni opowiadają politycy PiS, można by pomyśleć, że za chwilę do Polski przyjadą urzędnicy z Brukseli i ustanowią zarząd komisaryczny nad polskimi lasami. Awantura wybuchła z powodu jednego głosowania w Parlamencie Europejskim. Ale jego wynik ani nie oznacza "utraty kontroli nad lasami", ani o niczym tak naprawdę ostatecznie nie przesądza.
-
PiS rozmywa ustawę wiatrakową. Poprawka "pisana na kolanie" ma ogromne konsekwencje
Nie 500, a 700 metrów od budynków mieszkalnych - taka ma być minimalna odległość budowy turbin wiatrowych. Zmianę wprowadzono w czasie prac sejmowej komisji. Oznacza ona, że zbudować będzie można nawet o połowę mniej turbin wiatrowych. Teraz ustawa trafi na posiedzenie plenarne Sejmu.
-
Głód na rajskiej wyspie. "Kojarzy nam się z plażami. A mieszkańcy walczą o przetrwanie"
Zmiany klimatu i wylesianie zamieniają czwartą co do wielkości wyspę świata z cudu przyrody w miejsce nie do życia. Cierpi i natura, i ludzie, których susza wpędza w głód i biedę. - Pomoc dla Madagaskaru, który wydaje nam się słoneczny i egzotyczny jest bardzo potrzebna - podkreśla Magdalena Foremska z PAH. Polska organizacja zaczęła program wsparcia, który ma nie tylko ratować przed głodem, ale zapewnić mieszkańcom samowystarczalność. W jaki sposób?
-
Zasmogowane kurorty pobierają "opłatę klimatyczną". Prawnicy: Robią to nielegalnie
Uzdrowiska i kurorty jak Zakopane, Kościelisko czy Szczawnica pobierają od turystów tzw. opłatę klimatyczną. W niektórych miastach to milionowe wpływy do budżetu. Jednak w zamian odwiedzający dostają zasmogowane powietrze, często niespełniające norm. Pobieranie takich opłat pomimo zanieczyszczenia powietrza jest niezgodne z prawem i potwierdzają to sądy - informuje raportu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
-
Wiatraki przedmiotem sporu w Sejmie. Projekty opozycji odrzucone, rządowy trafił do komisji
Rządowy projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej trafił do dalszych prac w komisjach Sejmu. Jednocześnie posłowie odrzucili wszystkie siedem projektów, które zgłosiła opozycja.
-
Spięcie Suskiego i aktywistki. "Gdyby każdy obywatel przychodził, żeby gadać głup..."
- To nie jest wiec Zielony, a pani moim zdaniem chce zostać jakąś polską Gretą Turberg - mówił Marek Suski do aktywistki Wiktorii Jędroszkowiak, która zadawała pytania na sejmowej komisji ws. wiatraków. Pytała m.in. jakie straty dla polskiej gospodarki oznaczało zablokowanie przez PiS w 2016 roku możliwości budowy nowych farm wiatrowych.
-
Wiatraki w Sejmie. PiS zrobił tak "bardzo dobrą ustawę", że teraz się z niej wycofuje
Ustawa, która w praktyce niemal zablokowała możliwość budowy elektrowni wiatrowych w Polsce, była "bardzo dobra" - mówiła w Sejmie Anna Moskwa. Tak dobra, że teraz rząd, po "ewaluacji", zmienia jej zapisy tak, by odblokować budowę wiatraków. W Sejmie ruszyły prace nad projektem rządu i propozycjami opozycji.
-
Śledztwo: Duża część "neutralnych dla klimatu" usług i produktów to bzdura
Coraz częściej kupując loty, ubrania, przejazdy czy jedzenie marki informują nas, że nasze zakupy są "neutralne klimatycznie". Czasem taka opcja kosztuje nas więcej. Jednak czy rzeczywiście tak łatwo o produkty i usługi, które nie przyczyniają się do globalnego ocieplenia? Śledztwo dziennikarskie wykazało, że jedne z najpopularniejszych kredytów węglowych kupowanych przez firmy takie jak easyJet czy Gucci w większości nie przyczynia się do redukcji emisji.
-
Meteorolodzy ostrzegają: W tym roku może nadejść El Nino. A z nim rekordowe upały i ulewy
Pod koniec roku na Pacyfiku może zacząć się El Nino - i już teraz powinno to budzić obawy. Choć to okresowe ocieplenie nad oceanem jest zjawiskiem naturalnym, to wraz ze zmianami klimatu może skończyć się absolutnym rekordem temperatury. A także wywołać ulewy, powodzie czy zamieranie koralowców. Możemy nawet otrzeć się o niespotykane 1,5 stopnia Celsjusza ocieplenia.
-
Zablokowali ambasadę Niemiec. "Mamy dość hipokryzji. Niemcy udają, że są zielonym państwem"
Polityka energetyczna Niemiec jest "nieludzka", zamienienie węgla na gaz - i odwrotnie - to pułapka - uważają aktywiści, którzy we wtorek protestowali przed ambasadą Niemiec w Warszawie. Podobnie jak tysiące ludzi w samych Niemczech sprzeciwiali się wyburzeniu wsi Lützerath pod rozbudowę kopalni odkrywkowej węgla. Wyrazili solidarność z aktywistami, których policja siłą usuwała z terenu wsi.
-
Czy Duda zgodzi się uwolnić wiatraki? Doradca prezydenta: Ustawa wzbudzi ogromne emocje
W przyszłym tygodniu Sejm może zająć się ustawą wiatrakową. Chodzi o zmienienie przepisów wprowadzonych przez PiS ponad sześć lat temu, które niemal zablokowały możliwość stawiania farm wiatrowych. W samej Zjednoczonej Prawicy nie wszyscy popierają liberalizację przepisów. Nie wiadomo także, czy ustawę podpisze Andrzej Duda. Jego doradca zwracał uwagę na protesty wobec wiatraków.
-
Ranni po protestach przeciwko kopalni węgla. Policja usunęła ostatnich aktywistów z Lutzerath
Policjanci grzęznący w błocie, wynoszenie i pałowanie aktywistów, rzucanie przedmiotami w policjantów - to obrazki z ostatniego dnia protestów w Lutzerath. Niemiecka wieś jest wyburzana pod rozbudowę kopalni węgla, przeciwko czemu protestowali działacze z Niemiec i innych państw. Wydobycie i spalenie węgla spod wsi - które ma zacząć się jak najszybciej - zagraża celom klimatycznym i pokazuje zdradę polityków - mówi nam aktywistka Wiktoria Jędroszkowiak.
-
Szef koncernu naftowego ma być prezydentem szczytu klimatycznego. "Lis zarządza kurnikiem"
Gospodarzem tegorocznych globalnych rozmów o kryzysie klimatycznym będą Zjednoczone Emiraty Arabskie - jeden z największych eksporterów ropy. A jak właśnie ogłoszono, przewodniczącym szczytu COP28 ma zostać Sułtan Ahmed Al Dżaber, szef firmy z branży paliwowej. Nominacja oburzyła ekspertów i aktywistów klimatycznych.
-
Gigant naftowy pół wieku temu dokładnie przewidział globalne ocieplenie. A później zwalczał prawdę
Choć może wydawać się, że zmiana klimatu to dość "nowy" temat, to naukowcy wiedzą o efektach gazów cieplarnianych od dawna. Okazuje się, że jedne z najdokładniejszych prognoz wzrostu globalnej temperatury miał już ponad pół wieku temu amerykański gigant paliwowy ExxonMobil. I postanowił zwalczać tę wiedzę, by nie narażać zysków ze sprzedaży ropy.
-
Ustawa wiatrakowa wyciągnięta z zamrażarki. Liberalizacja słynnej zasady 10H do pierwszego czytania
Słynna ustawa wiatrakowa wychodzi z sejmowej "zamrażarki". Po miesiącach oczekiwań, do pierwszego czytania skierowano rządowy projekt zmiany ustawy dot. energii wiatrowej. Ma ona zmienić zasadę 10H, która - wprowadzona przez PiS w 2016 roku - praktycznie zablokowała możliwość budowy farm wiatrowych na lądzie. Zmiana przepisów jest jednym z kamieni milowych KPO.
-
PiS po cichu chce ułatwić wycinanie drzew. "Na wycinkach tracą wszyscy mieszkańcy miasta"
PiS chce, by bez zezwolenia można było wycinać grubsze - a więc na ogół i starsze - drzewa. Zmianę przepisów ustawy o ochronie przyrody zaszyto w długim projekcie dotyczącym "likwidowania zbędnych barier administracyjnych". Choć efekt nie będą takie, jak w niesławnym Lex Szyszko, to ekolodzy objawiają się skutków ustawy.