-
Poziom CO2 w atmosferze najwyższy od milionów lat. "Ludzkość nigdy nie żyła na takiej planecie"
Poziom dwutlenku węgla sięga kolejnych rekordów. Według naukowców - którzy dysponują danymi m.in. z lodowców mających setki tysięcy lat - CO2 jest najwięcej od nawet kilkunastu milionów lat. To wartości charakterystyczne dla zupełnie innego klimatu niż ten, w jakim powstała cywilizacja człowieka.
-
Tylko nieliczne restauracje i sklepy sprzedają taniej jedzenie, któremu grozi zmarnowanie
Może to wydawać się nieoczywiste, ale handel i gastronomia odpowiadają za mniej marnowania jedzenia niż gospodarstwa domowe. Jednak to tam jest pole na systemowe rozwiązania, które pozwalają ograniczyć ten problem.
-
Co zrobić, by wyrzucać mniej? Wypróbuj dzienniczek marnowania jedzenia
Wiele problemów związanych ze środowiskiem i klimatem wymaga systemowych rozwiązań, a działania jednostki mają dla nich niewielkie znacznie. Jest jednak coś, co sami możemy robić lepiej, by pomóc przyrodzie (i nie tylko) - wyrzucać mniej jedzenia. W domach marnuje się najwięcej i by temu zapobiec, kluczowe jest dobre planowanie. A aby planować, trzeba dobrze poznać problem - dlatego warto sporządzić dzienniczek marnowania jedzenia.
-
Niszczymy planetę dla jedzenia, którego nigdy nie zjadamy. A najwięcej marnujemy w domach
Choć zdjęcia wypełnionych pojemników na śmieci za supermarketami robią wrażenie, to dane nie pozostawiają wątpliwości - zdecydowanie najwięcej marnujemy w domu. Ale to też dobra wiadomość - jeśli zaczniemy zmieniać nawyki, możemy sami walczyć z marnowaniem żywności i wszystkimi jego negatywnymi skutkami.
-
Polski plan na energetykę może wykoleić unijny cel klimatyczny. I uzależnić kraj od gazu
- Sama Polska może sprawić, że UE nie osiągnie swoich celów w zakresie redukcji emisji - powiedziała Małgorzata Kasprzak, analityczka Ember. Think tank w nowym raporcie ocenia rządowy plan transformacji energetyki. Według ekspertów, jest on mało ambitny, pełny nieaktualnych założeń i punktów budzących wątpliwości ekspertów.
-
Ekspert o konfliktach z wilkami: Często prowokuje je człowiek. Trzeba rozsądku, nie sensacji
Prof. Krzysztof Schmidt z IBS PAN ocenia, że zabite po "wyjątkowo szybkiej" decyzji wilki z Brzozowa były niedożywione i głodne, dlatego mogły zbliżyć się do ludzi. Jak wskazuje, w tej i innych sytuacjach to działanie człowieka mogło doprowadzić do konfliktu ludzi i zwierząt. A regularny odstrzał wilków mógłby nie pomóc, a doprowadzić do eskalacji problemu.
-
Rząd przyjął strategię energetyczną i od 4 tygodni jej nie opublikował. "Standardowy proces"
Mijają prawie cztery tygodnie od przyjęcia przez rząd dokumentu, który ma wyznaczyć zmiany w energetyce na najbliższe 20 lat. Założenia są znane, ale szczegóły już nie, bo uchwała i dokument nie zostały oficjalnie ogłoszone w Dzienniku Urzędowym. Resort klimatu zapewnia, że pracuje nad tym, aby stało się to "jak najszybciej".
-
Indie. Woda z lodowca przerwała tamę i zalała wsie. Dokładnie przed tym scenariuszem ostrzegają klimatolodzy
To "typowy przykład wpływu zmian klimatu na lodowce" - mówią naukowcy po katastrofie w indyjskim stanie Uttarakhand. Doszło tam do potężnej powodzi - woda spływająca z gór zniszczyła budowaną tamę i wsie. Ponad 170 osób uważa się za zaginione. Przyczyną może być gwałtowne uwolnienie wody z jeziora polodowcowego. Takich katastrof będzie coraz więcej wraz z ociepleniem klimatu.
-
Park narodowy zagrożony. Kopalnia węgla na Polesiu może zniszczyć "europejską Amazonię"
"Zdewastowaniem jednego z najcenniejszych terenów w Polsce i Europie" grozi planowana budowa kopalni węgla w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego - alarmują naukowcy. Planowana przez australijską firmę kopalnia miałaby doprowadzić do osuszenia bagien i torfowisk, nie tylko niszczące niezwykłą przyrodę, ale dodatkowo przyczyniając się do kryzysu klimatycznego i środowiskowego.
-
Energetyczny kamień milowy. Po raz pierwszy w Unii mieliśmy więcej prądu z OZE niż z węgla
Transformacja energetyczna Unii Europejskiej musi jeszcze przyspieszyć, ale widać pozytywny trend: w 2020 roku po raz pierwszy w całej wspólnocie wyprodukowaliśmy więcej prądu ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych. Polska jest jednak na samym końcu transformacyjnego peletonu. Mamy "najbrudniejszy prąd" w całej UE.
-
Policzyli, ile osób umiera przez smog. Wśród 50 najgorszych miast Europy 16 z Polski
Polska - obok Włoch - przoduje w niechlubnym rankingu. Polskie miasta znalazły się na czele listy miejsc z największą liczbą możliwych do uniknięcia śmierci z powodu zanieczyszczenia powietrza. Najgorzej jest w metropolii śląskiej i innych miastach regionu, a także w Radomiu, Warszawie i Krakowie.
-
Św. Mikołaj będzie musiał zrezygnować z kożucha i sań. Biegun północny ociepla się najszybciej
Na najnowszych mapach klimatycznych Arktyka jest czerwona niczym płaszcz świętego Mikołaja. Bajkowa kraina elfów i reniferów w wyniku globalnego ocieplenia wchodzi w zupełnie inny klimat. To wpływa nie tylko na wyjątkową, lokalną przyrodę, ale też całą Ziemię.
-
Białe święta? Regularnie zdarzają się tylko w reklamach. W Polsce nie było ich od 2012 roku
Dla dzisiejszych ośmiolatków białe święta to coś, co znają głównie z telewizji. Od 2012 roku nie było zimy, w której choćby w połowie Polski leżał śnieg. Śnieżny 24 grudnia w ostatnich dekadach jest raczej wyjątkiem, niż regułą. Nie znaczy to, że - dzięki zmienności pogody - nie zdarza się, czy nie zdarzy już wcale. Paradoksalnie przez zmiany klimatu może pojawić się też... wyjątkowo ostra zima.
-
Odejście od węgla i ropy nie wystarczy. Bez zmian w rolnictwie nie mamy szans na zatrzymanie ocieplenia
Jesteś tym, co jesz - głosi popularne powiedzenie. Ale nasza dieta wpływa nie tylko na nasze nasze ciała, ale też planetę, na której żyjemy. I jest to wpływ bardzo negatywny. O ile główną przyczyną kryzysu klimatycznego jest spalanie paliw kopalnych, to niektóre praktyki w branży żywieniowej także go napędzają. I bez zmian w tej branży i rolnictwie negatywnych zmian nie zatrzymamy.
-
Młodzież w policyjnym kotle dla klimatu. "Boję się policji, ale nie dam się zastraszyć"
- Pierwszy raz spotykam się z czymś takim. Jest to dość niepokojące, ale też niesprawiedliwe - powiedziała 17-letnia Maja, która przyszła na protest klimatyczny i znalazła się w policyjnym "kotle". W rozmowie z Gazeta.pl protestujący mówią o tym, co łączy sprawy klimatu oraz praw kobiet i jakie mają doświadczenia z policją na demonstracjach.
-
W środę protesty klimatyczne. Ostrzegają przed "zaprzepaszczeniem naszej przyszłości"
"Solidarna mobilizacja na rzecz klimatu i praw człowieka" - pod takich hasłem odbędą się w środę w Warszawie i innych miastach Polski protesty ruchów klimatycznych wspieranych przez Strajk Kobiet. To dzień przed szczytem UE, na którym powinna zapaść kluczowa decyzja dot. celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Organizatorzy ostrzegają, że "skupieni na własnych interesach politycy" mogą "zaprzepaścić naszą przyszłość".
-
Listopad był najgorętszy w historii. Fale upałów w Australii, Syberia rozgrzana do czerwoności
Rok 2020 jest o krok bliżej rekordu globalnej temperatury. Według najnowszych danych listopad był najgorętszy w historii pomiarów. Niższa od normy temperatura w Azji i Ameryce Płn. oraz efekt zjawiska La Nina zostały z nawiązką zrekompensowane przez bardzo wysokie anomalie w Arktyce, fale upałów w Australii i temperaturę powyżej normy nad większością oceanów.
-
Kryzys klimatyczny. 1 proc. najbogatszych odpowiada za dwa razy tyle emisji CO2, co pół świata
- Nadmierna konsumpcja zamożnej mniejszości napędza kryzys klimatyczny i stawia planetę w niebezpieczeństwie - mówi szef brytyjskiej organizacji Oxfam. Według opublikowanego przez nią raportu niewielka, najbogatsza część ludzkości w większości przyczynia się do kryzysu klimatycznego. A uboższa połowa świata, która emituje kilka procent dwutlenku węgla - najbardziej ucierpi.
-
Plan Ministerstwa Klimatu to "drobny krok do przodu". Ale za tydzień może być nieaktualny
Ministerstwo Klimatu zaprezentowało strategię energetyczną, która zakłada odchodzenie od węgla - jednak zbyt wolno, by było to zgodne z celami klimatycznymi czy opłacalne. - Ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek opłacalność ekonomiczną węgla po roku 2030 - mówi ekspert WWF Oskar Kulik. Zwraca też uwagę, że po zaprezentowaniu w przyszłym tygodniu wyższych celów ograniczenia emisji CO2 przez Komisję Europejską ten dokument może być "bezużyteczny".