Wakacje 2022. Mapa pożarów w Europie - sprawdź, gdzie sytuacja jest niebezpieczna

Fala upałów doskwiera południowej Europie, która dodatkowo zmaga się też z pożarami. W jakich regionach sytuacja jest niebezpieczna dla mieszkańców i turystów? Sytuację na bieżąco można kontrolować dzięki mapom europejskiego systemu informacji o pożarach lasów.

Fala upałów, która pojawiła się w Europie, sprzyja również wybuchom pożarów lasów. Ogień trawi już tysiące hektarów ziem w południowej i zachodniej części naszego kontynentu. Z powodu pożarów tysiące ludzi musiało zostać ewakuowanych z Hiszpanii, Portugalii, Francji czy Grecji. 

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Upał i pożary w Europie. Gdzie pojawiają się najczęściej?

Z map COPERNICUS - europejskiego systemu informacji o pożarach lasów wynika, że bardzo trudna sytuacja ma miejsce w północno-zachodniej Hiszpanii, północnej Portugalii i południowej części Włoch.

Jeśli chodzi o Portugalię, to pożary wybuchają w miejscowościach Guimaraes, Margido, w okolicy miast Estarreja, na wschód od popularnego turystycznie Porto czy miasta Leiria. Mniejsze pożary wybuchają też na południe od Lizbony. Ogień trawi głównie północną, mocno zalesioną część kraju, gdzie znajdują się parki narodowe, ale też pola uprawne i winnice. W weekend strażacy musieli walczyć z aż 90 pożarami. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w minionym tygodniu z powodu upałów zmarło 659 osób. Szczyt zgonów miał miejsce w czwartek, gdy temperatura sięgała 40-47 stopni.

W Hiszpanii pożary pojawiają się punktowo na terenie całego kraju. Największe ogniska wybuchają jednak w północno-zachodniej części kraju - a dokładnie w Galicji i Asturii. Pożary wybuchają na górzystych terenach, a takie ukształtowanie terenu utrudnia, a czasem uniemożliwia, pracę strażakom

We Włoszech pożary wybuchają w okolicach Rzymu czy Florencji. Największe skupiska ognia notowane są jednak na południowym wschodzie kraju - dotyczy to zwłaszcza Apulii i Kalabrii oraz Sycylii. Największe pożary skupione są w Lecce, Foggi czy Reggio Calabria. Na Sycylii pożary wybuchają punktowo w obrębie całej wyspy. 

Duże pożary pojawiają się w Grecji. W weekend straż pożarna walczyła z 71 pożarami, które pojawiły się tylko w ciągu jednej doby. W tym kraju płonęły głównie lasy i pola uprawne. Niestety wiatr utrudniał akcję gaśniczą, roznosząc ogień na kolejne regiony. 

Ogień pojawia się także na południu Rumunii. Dotyczy to głównie miast Krajowa i Bukaresztu. Poza tym pożary wybuchają także na Bałkanach - na zachodnich wybrzeżach Albanii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji. 

Więcej o: