Co to jest susza hydrologiczna? Czy w trakcie upałów kosić trawnik? Jak zmienia się klimat? IMGW odpowiada

Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej odpowiedzieli na najczęściej zadawane pytania dotyczące suszy. Czym jest susza hydrologiczna? Jak upały w Polsce wiążą się ze zmianami klimaty? Czy w sierpniu kosić trawnik? Podajemy odpowiedzi fachowców z IMGW.

W Polsce trwa susza hydrologiczna. Co to właściwie znaczy? Eksperci z IMGW postanowili wyjaśnić najważniejsze zagadnienia związane z tym tematem. Na stronie internetowej "Stop suszy!" tłumaczą, że suszę hydrologiczną poprzedza susza atmosferyczna i glebowa.

"Susza hydrologiczna oznacza niedobór zasobów wody w rzekach i jeziorach. Jej symptomami są niskie stany wody i przepływy" - czytamy. Kolejnym etapem jest susza hydrogeologiczna:  "to niedobór wody w zasobach podziemnych" - wyjaśnia IMGW.

Zobacz wideo Niski poziom wody w Wiśle. Nagraliśmy, jak susza wpłynęła na rzekę w stolicy

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Susza. Czy opady deszczu tego lata poprawiają sytuację?

W Polsce susza panuje od początku wakacji, pomimo występujących od czasu do czasu intensywnych opadów deszczu. Dlaczego tak się dzieje?

"Niestety opady deszczu nie przyczyniły się do odbudowy zasobów wodnych w głębszych warstwach gleby. Najbardziej niekorzystna sytuacja wciąż panuje na zachodzie i północnym zachodzie Polski, gdzie wskaźnik wilgotności gleby na wszystkich poziomach utrzymuje się nawet poniżej 25%" - tłumaczą eksperci.

Dlaczego intensywne opady deszczu, które często towarzyszą burzom, nie pozwalają pokonać suszy?

"Dzieje się tak, ponieważ woda z takich opadów bardzo szybko spływa po powierzchni terenu, najczęściej do najbliższej rzeki, nie uzupełniając w stopniu wystarczającym zasobów wodnych na danym terenie." -  odpowiadają pracownicy IMGW.

IMGW. Susza i nawałnice to efekt zmian klimatu

W odpowiedziach na pytania pracownicy IMGW wyjaśniają też, że intensywne, ale krótkotrwałe opady są efektem zmian klimatu.

" Zmiana klimatu powoduje, że pojawiające się opady są bardzo intensywne i zwykle rozdzielają dłuższe okresy bezdeszczowe. Ta charakterystyka opadów przyczynia się z kolei do intensyfikacji zjawiska suszy" - czytamy.

Susza w Polsce. Czy w te wakacje kosić trawnik?

Meteorolodzy odpowiedzieli też na wiele praktycznych pytań, m.in. o to, czy w trakcie suszy powinno się kosić trawnik.

" Zbyt nisko przycięta nie rozkrzewia się, lecz zaczyna zasychać. W takich warunkach należałoby ograniczyć koszenie trawników do miejsc, gdzie jest to konieczne, np. ze względów bezpieczeństwa. Nawet w bardziej sprzyjających wegetacji warunkach, dobrym rozwiązaniem jest ustawianie kosiarek na możliwie najwyższy poziom" - dopowiadają. Proponują też zamianę trawnika na łąkę kwietną.

Więcej informacji na temat suszy znajdziecie na stronie stopsuszy.imgw.pl.

*************************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: