Katastrofa ekologiczna. Wody Polskie: Nie kąpcie się w Odrze. "Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów"

Od końca lipca z Odry wyławiane są dziesiątki ton śniętych ryb. Ale padają nie tylko one. Aktywista z Wrocławia pokazał zdjęcie martwego bobra. Ostrzegł, że wkrótce los zwierzęcia mogą podzielić także wydry i czaple.

Pierwsze sygnały o zanieczyszczeniu wody i śniętych rybach w Odrze pojawiały się już pod koniec lipca. Donosiło o tym m.in. TVN24. Pan Maciej, wędkarz z Oławy (woj. dolnośląskie), mówił wtedy stacji, że woda w rzece śmierdzi i "wygląda jak ściek". - Obserwuję rzekę dobre trzydzieści lat, rzeki w tak złym stanie jeszcze nie widziałem - dodał.

 Zanieczyszczona Odra. Kilkadziesiąt ton odłowionych śniętych ryb."To początek katastrofy"

Z czasem zjawisko zaczęło przybierać na sile, a doniesień od zaniepokojonych wędkarzy i ekologów było coraz więcej. 31 lipca członkowie oławskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego wydobyli z rzeki aż osiem tysięcy martwych ryb, m.in. leszczy, płoci, sandaczy i szczupaków - informowała wrocławska "Gazeta Wyborcza".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do tej pory z rzeki wyłowiono w sumie kilkadziesiąt ton śniętych ryb. W Krośnie Odrzańskim, a więc w miejscu, gdzie rzeka Bóbr wpada do Odry, ryby odławiało około 30 osób, w tym strażacy. Nagranie stamtąd zamieścił w środę na Twitterze Wojciech Bojanowski, dziennikarz TVN24. Na filmie widać duży kontener pełen martwych ryb. Słychać też wędkarzy, którzy mówią o "szoku".

Również w środę Michał Zygmunt, aktywista i muzyk z Wrocławia, który podróżuje Odrą na swojej łodzi, przekazał w sieci, że ofiarami zanieczyszczenia na rzece padają nie tylko ryby, ale też ssaki. "Ryby to początek katastrofy na Odrze. Tu martwy bóbr, zaraz padną czaple, bieliki, kanie, wydry... Zniszczyli nam rzekę, robimy dym" - napisał. Warto dodać, że Zygmunt był jedną z pierwszych osób, które alarmowały o katastrofie.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Fala zanieczyszczeń zbliża się do woj. zachodniopomorskiego

Do tej pory zjawisko śnięcia ryb zaobserwowano w woj. dolnośląskim i lubuskim, w środę "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że skażenie jest już u wrót Pomorza Zachodniego. Po południu martwe ryby pojawiły się na brzegu rzeki w Kostrzynie nad Odrą.

Zobacz wideo Niechlubny rekord Bałtyku. Ma największe martwe strefy na świecie

Wody Polskie apelują: Nie kąpcie się w Odrze

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaapelowały do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. "Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli" - napisano. Do czasu wyjaśnienia przyczyn zjawiska nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze i przygotowywania z nich posiłków.

Wody Polskie zapewniły, że pracownicy "podejmują szereg czynności i działań zmierzających do ograniczenia problemu i znalezienia przyczyny". "Nasze służby monitorują też sytuację i pozostają w stałym kontakcie z organizacjami, które zgodnie z kompetencjami odpowiadają za zdiagnozowanie zjawiska oraz powinny również dążyć do jego usunięcia" - poinformowano w komunikacie.

Badanie GIOŚ wykryło wysoki poziom tlenu w Odrze

Badaniem przyczyny śmierci tysięcy ryb w Odrze zajmuje się Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W środę instytucja poinformowała, że w wodach Odry stwierdzono nienaturalnie wysoki poziom tlenu, co może być kluczowe dla wyjaśnienia sprawy. We wtorek Wojewódzki Inspektorat we Wrocławiu złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Więcej szczegółów w tym artykule:

O problemie pisze też ekoedukatorka Paulina Górska. "Ekolodzy załamują ręce. Odbudowa ekosystemu potrwa długie lata i nie będzie łatwa" - czytamy we wpisie na Instagramie. 

 

Mieszkańców nadodrzańskich miejscowości, którzy zaobserwowali śnięcie ryb w swoich okolicach, prosimy o przesyłanie zdjęć do Gazeta.pl na adres redakcja_portalu@agora.pl.

**
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: