Zakwit glonów w Odrze zbadali eksperci z niemieckiej firmy Brockmann Consult, zajmującej się analizą danych środowiskowych. Badacze przetworzyli dane uzyskane z europejskiego satelity Copernicus Sentinel 2 we współpracy z Instytutem Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza oraz AG Modeling Methods w Teledetekcji na Uniwersytecie w Lipsku.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Na podstawie uzyskanych danych naukowcy obliczył stężenie chlorofilu, które jest jednoznacznym wskaźnikiem zakwitów glonów. We wstępnej analizie badaniu zostały poddane trzy wybrane okresy. Przedstawiono wykres, który obrazuje trzy profile stężeń chlorofilu w Odrze. Dotyczą one lipca, sierpnia oraz połowy sierpnia. Dane opublikowano na Twitterze.
Żółte kolory informują o szczególnie wysokim stężeniu chlorofilu. Pod koniec lipca w Odrze stężenie było na poziomie średnim, z niewielkim wzrostem na południowym odcinku. Na początku sierpnia wystąpił wzrost stężenia chlorofilu. Około 12 dni później zakwit glonów pojawił się na dole rzeki, po czym zajął jej większy obszar.
Uzyskane dane satelitarne mają wielki potencjał. Mogą pomóc w dalszym wyjaśnieniu przyczyn zatrucia Odry. Dzięki nim można uzyskać więcej informacji na temat toksycznego zakwitu glonów Prymnesium parvum, a także ograniczyć ich występowanie. Aktualnie dane z monitoringu wodno-ekologicznego oraz próbki wody są łączone z uzyskanymi danymi satelitarnymi. W najbliższych tygodniach analizy będą kontynuowane.