Zatrucie Odry. Niemieccy eksperci: Dane satelitarne potwierdzają zakwit glonów w Odrze

Ogromny zakwit glonów w Odrze można zaobserwować dzięki danym satelitarnym. Eksperci przetworzyli uzyskane informacje i obliczyli stężenie chlorofilu w rzece, który służy jako wskaźnik zakwitu glonów. Dane ich zdaniem są jednoznaczne.

Zakwit glonów w Odrze zbadali eksperci z niemieckiej firmy Brockmann Consult, zajmującej się analizą danych środowiskowych. Badacze przetworzyli dane uzyskane z europejskiego satelity Copernicus Sentinel 2 we współpracy z Instytutem Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza oraz AG Modeling Methods w Teledetekcji na Uniwersytecie w Lipsku.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zatrucie Odry. Wykorzystano dane satelitarne. Potwierdzono zakwit glonów

Na podstawie uzyskanych danych naukowcy obliczył stężenie chlorofilu, które jest jednoznacznym wskaźnikiem zakwitów glonów. We wstępnej analizie badaniu zostały poddane trzy wybrane okresy. Przedstawiono wykres, który obrazuje trzy profile stężeń chlorofilu w Odrze. Dotyczą one lipca, sierpnia oraz połowy sierpnia. Dane opublikowano na Twitterze.

Żółte kolory informują o szczególnie wysokim stężeniu chlorofilu. Pod koniec lipca w Odrze stężenie było na poziomie średnim, z niewielkim wzrostem na południowym odcinku. Na początku sierpnia wystąpił wzrost stężenia chlorofilu. Około 12 dni później zakwit glonów pojawił się na dole rzeki, po czym zajął jej większy obszar.

Zobacz wideo Przepłynęliśmy Odrą ze Strażą Rybacką. "Ryby zdychały na rękach"

Niemieccy eksperci o zatruciu Odry: Dane satelitarne pomogą wyjaśnić przyczyny katastrofy

Uzyskane dane satelitarne mają wielki potencjał. Mogą pomóc w dalszym wyjaśnieniu przyczyn zatrucia Odry. Dzięki nim można uzyskać więcej informacji na temat toksycznego zakwitu glonów Prymnesium parvum, a także ograniczyć ich występowanie. Aktualnie dane z monitoringu wodno-ekologicznego oraz próbki wody są łączone z uzyskanymi danymi satelitarnymi. W najbliższych tygodniach analizy będą kontynuowane.

Więcej o: