Chiny. Na niebie zaobserwowano niezwykły spektakl. Skąd wzięła się ta tęczowa chmura?

Mieszkańcy chińskiego miasta zaobserwowali przed zachodem słońca niezwykłą, tęczową "czapeczkę", która pojawiła się na niebie tuż nad jasnym obłokiem. To chmura pileus, która uformowała się nad cumulusem. Jak powstało to barwne zjawisko?
Zobacz wideo Aplikacje do bezpiecznego przechowywania danych w chmurze

W mieście Haikou (zamieszkiwanym przez około dwa miliony obywateli) na wyspie Hajnan w południowych Chinach zaobserwowano rzadkie zjawisko atmosferyczne. Na niebie nad chmurą cumulus uformowała się spłaszczona chmura pileus, która przybrała niezwykłe tęczowe barwy.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Chiny. Mieszkańcy zobaczyli na niebie niezwykłą kolorową chmurę

Formacja chmur została zauważona 24 sierpnia br. tuż przed zachodem słońca. Opalizowanie chmur następuje w wyniku załamania świata słonecznego na kropelkach wody i kryształkach lodu w chmurach. W efekcie rozprasza się ono na fale różnej długości.

Niski kąt padania światła słonecznego oraz rozmiar pileusa zapoczątkował fantastyczny spektakl kolorów na niebie. Tęczowe chmury zostały uwiecznione przez lokalnych mieszkańców, a nagrania udostępniono w mediach społecznościowych.

Czym jest pileus? Chmurę można obserwować przez krótki czas

Chmury pileus to forma spłaszczonej chmury występującej nad chmurami cumulus (najczęściej cumulus congestus) lub cumulonimbus calvus. W klasyfikacji nie jest to samodzielny rodzaj chmur, lecz chmura towarzysząca. Często można obserwować kilka tych chmur ustawionych jedna nad drugą.

Pileus powstaje poprzez szybką kondensację warstwy wilgotnego powietrza wypchniętego do góry przez wierzchołek chmury konwekcyjnej. Skondensowana para wodna zawarta w powietrzu wypchniętym na znaczną wysokość zamarza, tworząc mgłę lodową. Chmura ta jest zwykle widoczna przez krótki czas i zanika, wchłonięta przez chmurę macierzystą w procesie konwekcji. Nie należy mylić ich z chmurami incus (kowadłem burzowym), gdyż te mają postać włóknistych pióropuszy, a nie gładkich "czapeczek".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: