Wielorazowe butelki, które nie są regularnie czyszczone, mogą mieć więcej bakterii niż deska sedesowa

Bidony i butelki wielorazowego użytku to rozwiązanie, które sprzyja zmniejszeniu ilości opadów. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zapominamy o ich każdorazowym czyszczeniu. Nowe badania pokazują, że takie produkty mogą stać się wylęgarnią bakterii.

Firma Water Filter Guru udostępniła wyniki badań, w których sprawdzono, jak dużo bakterii może znajdować się na niemytych pojemnikach wielorazowego użytku. Okazało się, że brak regularnego czyszczenia robi z nich siedliska niekorzystnych dla zdrowia mikroorganizmów.

Zobacz wideo UE idzie na wojnę z plastikiem. Co się zmieni od lipca?

Wielorazowe butelki mogą być siedliskiem bakterii, gdy nie są regularnie myte

Okazało się, że niemyte wielorazowe bidony czy butelki - z których zaczyna się wydzielać nieprzyjemny zapach lub mają śliską powierzchnię - mogą zawierać nawet 40 tys. razy więcej bakterii niż znajduje się na desce sedesowej. W nieregularnie czyszczonych butelkach znajdowały się głównie dwa rodzaje bakterii: Gram-ujemne i Gram-dodatnie.

Pierwsze z nich mogą wywoływać infekcje, które dodatkowo stają się coraz odporniejsze na działania antybiotyków. Część z nich dodatkowo może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Do bakterii Gram-dodatnich zalicza się natomiast paciorkowce czy gronkowce, które prowadzą do chorób skóry, układu oddechowego, układu moczowego czy chorób przewodu pokarmowego. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

Na tym nie koniec, ponieważ niemyte butelki wielokrotnego użytku, w porównaniu do innych przedmiotów AGD, mają:

  • dwa razy więcej zarazków, niż znajduje się w zlewozmywaku;
  • cztery razy więcej zarazków, niż na myszy komputerowej;
  • 14 razy więcej zarazków, niż w misce na wodę dla zwierząt. 

Naukowcy dodają, że dbanie o czystość pojemników i codzienne mycie ich po użyciu zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu bakterii. Jak dodali autorzy badania, zdecydowanie mniej bakterii miały butelki z nakrętką - zawierały jedną dziesiątą bakterii, które znaleziono w butelkach z wbudowaną słomką. 

Więcej o: