Ministerka środowiska: Polsce grozi susza. Powinniśmy zbierać deszczówkę

Powinniśmy zbierać deszczówkę, bo Polsce grozi w tym roku susza - wynika ze słów Anny Moskwy, ministerki klimatu i środowiska. Według wstępnych prognoz IMGW ryzyko wystąpienia suszy jest w tym roku wysokie.

- Grozi nam susza - powinniśmy już zbierać deszczówkę? - zapytał w czwartek Annę Moskwę dziennikarz Radia Zet Bogdan Rymanowski. - Powinniśmy zbierać deszczówkę i podejmować wszystkie działania retencyjne na każdym poziomie. Grozi nam susza, mamy niskie zasoby wody - odpowiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Zobacz wideo Sierpińska: Trzeba zaadaptować rolnictwo do problemów z suszami

IMGW: Lato 2023 może być upalne. Jest wstępna prognoza

Na duże ryzyko suszy w lecie wskazują mapy amerykańskiego modelu CFS E3 opublikowane w marcu przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynika z nich, że od kwietnia do lipca 2023 roku Europę zdominują ciepłe masy powietrza. W poszczególnych miesiącach temperatura w Polsce ma być wyższa o około 1,5 stopnia C. od średniej wieloletniej. Synoptycy już wcześniej przewidywali, że koniec tegorocznej wiosny będzie bardzo ciepły, a lato upalne. W niektórych rejonach kontynentu miesięczne sumy opadów latem mogą być o 20 mm niższe, niż wskazuje norma:

Czy w tym roku czeka nas susza? IMGW z niepokojącymi mapami dla Europy. Nad Polską widmo kolejnej suszy

Walka Europy z zimową suszą

"Na dużych obszarach Europy jest obecnie tak sucho, jak jeszcze nigdy nie było o tej porze roku. W środku zimy w wielu krajach brakuje wody: w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Belgii, Portugalii, we Francji czy Włoszech. W południowej Europie już teraz prowadzi to do nieurodzaju pszenicy i jęczmienia" - alarmował na początku marca portal Deutsche Welle.

W lutym informowaliśmy o zimowej suszy, z jaką zmagała się Francja. Zdaniem tamtejszego Ministerstwa Transformacji Ekologicznej, była to najgorsza zimowa susza w historii pomiarów. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) przypomniała, że w 2022 r. Europa doświadczyła niezwykle intensywnej suszy w lecie, a Francja należała do najbardziej dotkniętych nią krajów.

Więcej o: