Apel do premiera ws. systemu kaucyjnego. Polska naraża się na miliardowe opłaty

Mimo unijnych wymogów i obietnic samego rządu, Polska wciąż nie ma systemu kaucyjnego. Organizacje zajmujące się problemem odpadów apelują do Mateusza Morawieckiego o zakończenie prac nad ustawą.
Zobacz wideo Kaucje za opakowania na wynos w restauracjach? „W Niemczech się nad tym pracuje"

Sejm z kilkuletnim opóźnieniem przyjął ustawę, dzięki której ma być mniej śmieci z plastikowych jednorazówek. Wciąż jednak nie możemy doczekać się konkretów ws. systemu kaucyjnego - choć w wielu krajach Europy od dawna można oddawać butelki i nie tylko za kaucję. Rząd nie potrafi go wprowadzić, chociaż premier Mateusz Morawiecki zapowiadał to już w swoim exposé w 2019 roku.

Propozycje przepisów zostały przedstawione w ubiegłym roku, jednak od tego czasu Rada Ministrów nie przyjęła projektu ustawy i nie trafiła ona do Sejmu. Na stronie internetowej można przeczytać, że planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2023 r. Jednak mamy już II kwartał, a ustawy jak nie było, tak nie ma. 

Teraz organizacje zajmujące się problemem odpadów apelują, żeby rządzący wzięli się za prace nad systemem kaucyjnym. "Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wzywa rząd do natychmiastowego przyjęcia przez Kancelarię Premiera Rady Ministrów ustawy o systemie kaucyjnym. Każdy kolejny dzień zwłoki to groźba, że dobra ustawa przepadnie w obliczu zbliżających się wyborów. Ziemia z pewnością sobie poradzi, a czy my, ludzie także?" - czytamy w liście do rządzących, pod którym każdy może się podpisać. Przygotowano także specjalny spot na ten temat: 

 

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zwraca uwagę, że jeśli nie spełnimy unijnych wymogów poziomu recyklingu - do czego system kaucyjny jest konieczny - narażamy się ma miliardowe opłaty. "Mamy prawie 700 tys. ton odpadów, ale tylko połowa z nich jest poddawana recyklingowi. System kaucyjny pozwala selektywnie zebrać 90% – to ponad 600 tys. ton surowców do ponownego użycia lub przetworzenia" - argumentuje organizacja.

Więcej o: