Pampersobeton budulcem przyszłości? Naukowcy chcą budować domy ze zużytych pieluch

Zużyte jednorazowe pieluchy będą wykorzystywane jako nowy budulec w domach? Naukowcy z Indonezji przeprowadzili badania, z których wynika, że pieluchami zastąpić można do ośmiu procent piasku w betonie. By wykorzystywać odpady do budowy konieczna byłaby jednak zmiana przepisów.

Naukowcy z Indonezji przeprowadzili badania nad tym, w jaki sposób można zaspokoić popyt i podaż na tanie mieszkania w tym kraju. Problem z dostępem do odpowiednich i przystępnych cenowo mieszkań to zjawisko aktualne i narastające na całym świecie. Szczególnie w Indonezji, gdzie zamieszkuje jedna z największych populacji na świecie (aż 275 milionów). W związku z tym badacze sprawdzili, czy można budować tanio i bardziej przyjaźnie dla środowiska, a posłużyły im do tego zużyte pieluchy jednorazowe (zwykle wytwarzane z pulpy drzewnej bawełny u tworzyw sztucznych). Badanie zostało opisane w czasopiśmie "Scientific Reports"

Zobacz wideo Jednorazowe pieluchy to śmierdzący problem dla planety

Pampersy w zaprawie zamiast piasku? 

Z reguły pieluchy jednorazowe po użyciu stają się uciążliwym odpadem. Naukowcy z Indonezji dostrzegli jednak w tym odpadzie potencjał, szczególnie że piasek zużywany przy budownictwie staje się coraz trudniej dostępny. Zuraida Siswanti wraz ze współpracownikami z University od Kitakyushu użyła wypłukanych, wysuszonych, a następnie rozdrobnionych pieluch, łącząc je z cementem, piaskiem, żwirem i wodą. Dzięki temu powstały zaprawy i beton zawierające różne proporcje dodatku pieluch. 

Następnie po 28 dniach próbki poddano testom, by ocenić, jaki nacisk będą w stanie wytrzymać. Kolejnym krokiem były obliczenia dotyczące tego, jaki maksymalny udział piasku można zastąpić pieluchami w różnych materiałach budowlanych, z których możliwa byłaby budowa domu o powierzchni 36 metrów kwadratowych. 

Dominik Brodacki gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl. Klęska urodzaju. Co się dzieje z fotowoltaiką?

Ile piasku można zastąpić pampersami? W niektórych elementach nawet 40 proc. 

Z badania wynika, że odpadami z pieluch zastąpić można do 10 procent piasku w przypadku formowania betonowych słupów czy belek w domu z trzema piętrami. W belkach w domku jednorodzinnym możliwe byłoby zastąpienie już 27 proc. piasku. Z kolei przy budowie ścian działowych pieluchy mogłyby zastąpić piasek aż w 40 procentach. W przypadku zaprawy podłóg czy kostki brukowej odsetek zmniejszył się do dziewięciu procent. 

Gwałtowne burze nawiedziły Ankarę Latająca sofa w Turcji. Silny wiatr wywiał mebel z wieżowca [WIDEO]

Z analizy naukowców wynika, że przy budowie domu parterowego o powierzchni 36 metrów kwadratowych pieluchami zastąpić można łącznie do ośmiu proc. piasku. Daje to 1,7 metra sześciennego odpadów, czyli około 200 pieluch. Czy pampersobeton będzie wykorzystywany w przyszłości na dużą skalę? To wymagałoby jeszcze wielu zmian - konieczna byłaby z pewnością zmiana przepisów budowlanych, tak by wykorzystywanie tego typu odpadów jako materiału budowlanego było możliwe. Zanim jednak się to stanie, należy sprawdzić, jak nietypowy budulec poradzi sobie z upływem czasu. 

Więcej o: