Kaucje za butelki - Sejm podjął decyzję. Sklepy będą oddawać pieniądze. Ile? [ZASADY]

W Sejmie uchwalono ustawę, która wprowadza system kaucyjny w Polsce. Od 2025 roku na jednorazowe butelki wykonane z plastiku, wielorazowe butelki ze szkła, a także na puszki będzie obowiązywała kaucja w wysokości 50 gr.

13 lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Od stycznia 2025 roku będzie obowiązywała kaucja na butelki plastikowe o pojemności do trzech litrów, szklane butelki do 1,5 litra, a także metalowe puszki do jednego litra.

Zobacz wideo Ulewa w Radomiu. Ulice przypominają potoki

Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą kaucję na butelki i puszki

Nowelizacja ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. została uchwalona przez Sejm 13 lipca br. Teraz projekt trafi do Senatu. Ustawę poparło 433 posłów, ośmiu było przeciw, natomiast sześciu wstrzymało się od głosu. Projekt nowelizacji ustawy wdroży unijną dyrektywę dotyczącą zmniejszania wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Ma ona wpłynąć na zwiększenie selektywnego zbierania oraz recyklingu odpadów.

Aby otrzymać kaucję, butelki powinni zostać zwrócone do sklepu - te o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobligowane do obowiązkowego odbierania pustych opakowań, natomiast mniejsze dyskonty będą to mogły robić dobrowolnie.

System kaucyjny w Polsce. Przedsiębiorcy będą musieli osiągnąć wymagane poziomy

Przedsiębiorcy, którzy będą wprowadzać do obrotu napoje we wspomnianych opakowaniach, będą też tworzyć system kaucyjny. Będą zobligowane powołać podmiot realizujący, odpowiedzialny za wdrożenie systemu kaucyjnego i jego prowadzenie. W przepisach nie podano liczby możliwych podmiotów, dopuszczona będzie więc możliwość utworzenia kilku systemów kaucyjnych. Jeżeli przedsiębiorcy go nie wprowadzą lub nie osiągną wymaganych poziomów zbierania opakowań, zostaną zobligowani do opłaty produktowej.

Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner uważa, że w krócej niż dwa lata nie da się zbudować systemu, który będzie funkcjonał na skalę ogólnopolską. Jego zdaniem firmy nie będą w stanie zrealizować zadanych poziomów zbiórek (za niezrealizowanie grozi kara 25 tys. zł), ponieważ tylko zbiórki z systemów kaucyjnych będą zaliczane do realizacji poziomu zbiórki.

- Nie zmieniono również zapisanych w ustawie poziomów zbiórki, tak jakby system miał ruszyć od razu z pełną wydajnością. Co więcej, na kolejne lata wprowadzono poziomy zbiórki butelek większe od tych wynikających z unijnych regulacji - skomentował Gantner, cytowany przez Business Insider. Dodał również, że problemem będzie również opodatkowanie kaucji. - To jest rozwiązanie absurdalne i stwarzającym potężne problemy w rozliczeniu kaucji - dodał Gantner.

Więcej o: