Londyn nakłada na kierowców starszych aut stałą opłatę. Mieszkańcy protestują

Od wtorku w całym Londynie kierowcy pojazdów, które nie spełniają określonych wymogów, będą musieli płacić za jeżdżenie po mieście. I to codziennie. Jeśli ktoś zdecyduje się jednak na zezłomowanie auta niespełniającego kryteriów, może liczyć na rekompensatę.

Od 29 sierpnia 2023 roku Londyn stał się miastem, w którym obowiązuje całodobowa strefa niskiej emisji spalin. Kierowcy starszych aut będą musieli uiszczać opłatę w wysokości 12,50 funtów (ok. 65 zł) dziennie. Dotyczy ona samochodów benzynowych zarejestrowanych po raz pierwszy przed 2006 r. i samochodów z silnikiem diesla zarejestrowanych przed październikiem 2015 r. Takich pojazdów w Londynie jest kilkaset tysięcy. Za każdy dzień nieuiszczenia opłaty grożą kary w wysokości do 180 funtów (ok. 934 zł). Jednocześnie miasto zwiększyło wsparcie finansowe dla właścicieli pojazdów, którzy zdecydują się zezłomować niespełniające wymagań samochody osobowe i ciężarowe. 

Zobacz wideo Co Brytyjczycy sądzą o nowej królowej Camilli oraz o zachowaniu Meghan i Harry'ego? [SONDA]

Londyn wprowadza opłaty za zbyt wysoką emisję spalin. Mieszkańcy protestują

- Wciąż jest zbyt dużo zanieczyszczeń powietrza, które trwale szkodzą zdrowiu młodych londyńczyków i prowadzą do tysięcy przedwczesnych zgonów każdego roku - mówił o nowych przepisać burmistrz Londynu Sadiq Khan jeszcze w listopadzie. Inaczej do sprawy podchodzi część mieszkańców, którzy tłumaczą, że nie stać ich na zmianę auta oraz zauważają, że nie wszystkie obszary stolicy są tak dobrze skomunikowane jak centrum. - To sprawi, że biedni ludzie staną się biedniejsi - powiedziała mediom jedna z uczestniczek protestów przeciwko zmianom Anna Austen. Kobieta tłumaczyła dziennikarzom, że dojeżdża do pracy i zawozi dzieci do szkoły swoim 15-letnim samochodem z silnikiem diesla. 

Z dodatkowych opłaty zwolnieni są natomiast właściciele pojazdów wyprodukowanych przed 1983 rokiem, które w Wielkiej Brytanii są uznawane za zabytkowe. Jak pisze RMF24, często to właśnie w tego typu autach "silniki kopcą najbardziej". 

Więcej o: