Pompy ciepła niskiej jakości stały się zmorą branży ciepłowniczej. Tanie urządzenia, masowo importowane do Polski, stanowią konkurencję dla tych certyfikowanych, a pompy ciepła nie podlegają obowiązkowym badaniom laboratoryjnym, jak to jest wymagane w przypadku innych urządzeń grzewczych powodujących emisje, np. kotłów na pellet.
To się ma zmienić w przypadku programów dotacyjnych. NFOŚiGW planuje wkrótce prowadzić dodatkowe wymogi dla pomp ciepła dotowanych z programu Czyste Powietrze. Potem podobne wymogi obowiązywałyby także przy korzystaniu z dofinansowania do pomp ciepła w programach Mój Prąd, Ciepłe Mieszkanie i Moje Ciepło.
W programie Czyste Powietrze, dofinansowującym wymianę kopciuchów, połowa wniosków dotyczy obecnie pomp ciepła. Najuboższe osoby dostają 100 proc. dotacji, np. na najpopularniejszy typ pompy powietrze/woda jest to 31,5 tys. zł. Tak skonstruowane dotacje zachęciły niektórych sprzedawców tanich pomp ciepła do nieuzasadnionego podniesienia cen i nadmiernego zarabiania na oferowanych urządzeniach.
"Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb - niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba." - ostrzegał już w lipcu NFOŚiGW.
Teraz NFOŚiGW przedstawił do konsultacji propozycję zmian w programie. Parametry pompy ciepła będą musiały zostać potwierdzone raportem z badań w akredytowanym laboratorium z Unii Europejskiej lub jednego z państw EOG, albo certyfikatami HP Keymark lub EHPA Q wraz z załącznikiem technicznym potwierdzającym przeprowadzenie badań. Teraz szacuje się, że ok. 70 proc. pomp ciepła sprzedawanych na polskim rynku ma przeprowadzone badania w zewnętrznych laboratoriach badawczych, co wiąże się ze znakiem HP-KEymark lub EHPA Q.
Według propozycji, pompy ciepła powietrze/woda wykorzystywane do ogrzewanych pomieszczeń mają spełniać co najmniej klasę efektywności A++ (teraz wystarczy A+). Kolejne wymogi, nad którymi pracuje NFOŚiGW, dotyczą minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego, mocy akustycznej oraz stosowania naturalnego czynnika roboczego, jednak tu branża uważa, że nie powinny to być wymagania większe niż wymogi taksonomii.
Kiedy urządzenie będzie mogło zostać wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów? Jak długi będzie okres przejściowy? Czy pompy ciepła potrzebują tylko dotacji? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.
Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapięcie.pl.