Uwaga na pompy ciepła. Oszuści zarabiają na programie "Czyste Powietrze". Rząd ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed oszustami, którzy oferują niskiej jakości i niedopasowane do domu pompy ciepła. - Wiele firm jest dziś zakładanych tylko po to, aby zarobić na dotacjach z programu "Czyste Powietrze", a następnie zniknąć, nie biorąc odpowiedzialności za ewentualne problemy techniczne - powiedział przedstawiciel jednej z firm w rozmowie z money.pl.

"Prosimy Państwa o ostrożność i rozwagę, w szczególności w przypadku oferty akwizytorów na instalację źródła ciepła, w tym pompy ciepła. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do waszego domu i potrzeb - niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba" - ostrzega Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?

Pompy ciepła. Uwaga na oferty oszustów

W komunikacie resort apeluje, aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzać firmy i ich oferty - zwłaszcza jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do oferowanej ceny usługi i produktu, oferowanych parametrów urządzenia lub instalacji oraz serwisowych gwarancji. "Prosimy o uważność i podejmowanie decyzji bez pośpiechu, w konsultacji z gminnym punktem konsultacyjno-informacyjnym, sołtysem lub regionalnie funkcjonującym WFOŚiGW. Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie. Można także porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą" - czytamy.

Oszuści oferują tanie i drogie w eksploatacji pompy ciepła z Chin

Działania oszustów uderzają w uczciwe firmy, które od lat działają w sektorze pomp ciepła. - Wiele firm jest dziś zakładanych tylko po to, aby zarobić na dotacjach z programu "Czyste Powietrze", a następnie zniknąć, nie biorąc odpowiedzialności za ewentualne problemy techniczne ze sprzętem, nie mówiąc już o jego serwisie - wyjaśnił anonimowo przedstawiciel jednej z firm, która jest członkiem Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, w rozmowie z money.pl.

Jak działają oszuści? - Nieuczciwe firmy wyszukują gorzej uposażone rodziny, w tym z Kartą Dużej Rodziny, i oferują im "za darmo" [100 proc. dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze" - przyp.red.] najtańsze w zakupie i zarazem najdroższe w eksploatacji pompy ciepła, które są sprowadzane z Chin. Następnie zgarniają całą kwotę wsparcia, zarabiając na jednej transakcji nawet 20 tys. zł - wyjaśnił rozmówca.

"Czyste Powietrze". Ile wynosi dotacja?

Program "Czyste Powietrze" skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotację można przeznaczyć na kompleksową termomodernizację budynków oraz wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe, ekologiczne źródła ciepła.

Rządowe wsparcie może wynieść do 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania oraz do 135 tys. zł dla najwyższego poziomu dofinansowania. Dodatkowo dla wszystkich poziomów poza wskazanymi limitami przysługuje dotacja do 1,2 tys. zł na audyt energetyczny.

Więcej o: