Woda na Hawajach stała się różowa, i to nie jest promocja Barbie. "Zalecamy zachować bezpieczną odległość"

Woda w stawie na wyspie Maui zmieniła barwę na różową. Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego zbadali próbki wody i stwierdzili, że za zjawisko mogą odpowiadać halobakterie uważane za ekstremofile. Ich rozwojowi sprzyja kryzys klimatyczny, z którym obecnie zmagają się Hawaje.

Woda w zbiorniku znajdującym się w Kealia Pond National Wildlife Refuge na wyspie Maui (Hawaje) stała się różowa. Narodowy Rezerwat Przyrody przekazał, że zjawisko obserwowane jest co najmniej od 30 października. Próbki wody zostały przesłane na Uniwersytet Hawajski, gdzie naukowcy stwierdzili, że za zmianę koloru mogą odpowiadać halobakterie.

Zobacz wideo Czy inflacja w końcu zwalnia?

Hawaje. Halobakterie zmieniły kolor wody w stawie na wyspie Maui

Halobakterie są jednokomórkowymi organizmami, dla których najkorzystniejszym środowiskiem do rozwoju jest słona woda. Są uważane za ekstremofile, czyli organizmy żyjące w skrajnie trudnych warunkach. Hawajski staw stał się dla nich odpowiedni za sprawą występującego w nim dwukrotnie większego zasolenia wody, niż można odnotować w wodzie morskiej.

Pracownicy z US Fish and Wildlife Service przeprowadzają analizy, aby precyzyjnie określić szczep halobakterii. "W ramach środków ostrożności zalecamy, aby ludzie zachowywali bezpieczną odległość i nie wchodzili do wody, nie spożywali ryb z niej oraz dbali o to, aby zwierzęta jej nie piły" - poinformował rezerwat. 

Ekstremalne susze na Maui przyczyniły się do wzrostu zasolenia. Hawaje zmagają się z kryzysem klimatycznym

CNN przekazało, że zasolenie stawu wzrosło znacznie powyżej normy z powodu ekstremalnej suszy na Maui, która pogorszyła się po sierpniowych pożarach w Lahaina. US Drought Monitor sprecyzował, że występuje ona obecnie na całej wyspie. Wodę do stawu doprowadza strumień Waikapu przepływający przez obszar, na którym obowiązuje susza. W efekcie do zbiornika dopływa mniej słodkiej wody, która mogłaby zmniejszyć stężenie soli. Naukowcy badają, w jaki sposób kryzys klimatyczny wpłynie na Hawaje. Istnieje możliwość, że susza będzie się pogłębiać wraz ze wzrostem temperatury na świecie. 

Więcej o: