Jeszcze żadna sonda nie była tak blisko Słońca. Parker nagrała, jak brzmi wiatr słoneczny

Sonda słoneczna Parker pobiła historyczny rekord prędkości dla pojazdu stworzonego przez człowieka. Przeleciała tuż obok naszej gwiazdy z prędkością niemal 400 tys. km/h. Udało jej się też nagrać dźwięk wiatru słonecznego.

Sonda Parker Solar Probe została wystrzelona przez NASA w sierpniu 2018 roku. Od tamtego czasu czterokrotnie przeleciała w bardzo bliskiej odległości od Słońca badając zjawiska takie, jak wiatr słoneczny. Pozwoliła również na odkrycie pięciu zjawisk związanych, których wcześniej naukowcy nie wiedzieli. Można zobaczyć je na poniższym filmie NASA:

Zobacz wideo

Nowy rekord prędkości pojazdu stworzonego przez człowieka

Ostatni przelot przez koronę słoneczną (czyli zewnętrzną, niezwykle gorącą część atmosfery Słońca) miał miejsce 29 stycznia i był wyjątkowy z dwóch powodów. NASA pobiła podczas przelotu dwa historyczne rekordy jednego dnia.

Po pierwsze, Parker Solar Probe przeleciał najbliżej powierzchni naszej gwiazdy w historii. W kulminacyjnym momencie był oddalony od niej o zaledwie 18 696 529 km. Do tej pory żadne urządzenie stworzone przez człowieka nie zbliżyło się tak blisko Słońca. Sonda Parker mogła to zrobić bezpiecznie dzięki zastosowaniu tarczy termicznej, która rozgrzała się w czasie przelotu do sporo ponad 600 stopni Celsjusza. Więcej na temat tej niezwykłej osłony pisaliśmy w TYM miejscu.

Parker Solar Probe - wizja artystyParker Solar Probe - wizja artysty fot. NASA/JHU/APL

Drugi rekord to rekord prędkości pojazdu stworzonego przez człowieka. Od kilku dekad co jakiś czas biją go kolejne sondy kosmiczne (m.in. Pioneer 10 czy Voyager 1). Parker Solar Probe już wcześniej pobił wszystkie poprzednie rekordy rozpędzając się do (6 listopada 2018 roku) do 343 181 km/h. 29 stycznia 2020 roku poprawił również i to osiągnięcie lecąc z maksymalną prędkością (względem Słońca) 393 044 km/h.

Sonda Parker nagrała wiatr słoneczny

W połowie stycznia naukowcy pochwalili się także, że sonda Parker po raz pierwszy uchwyciła dźwięk wiatru słonecznego. To strumień silnie naładowanych cząstek stale wystrzeliwanych w kosmos z korony słonecznej z prędkością bagatela... 1 miliona km/h.

Jak tłumaczą badacze z Applied Physics Laboratory Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, instrument FIELDS statku kosmicznego może podsłuchiwać fluktuacje elektryczne i magnetyczne powodowane przez fale plazmowe. Sonda słoneczna zarejestrowała informacje o częstotliwości i amplitudzie fal plazmowych, które zostały następnie przekonwertowane na fale dźwiękowe.

Poniżej możecie posłuchać, jak brzmi wiatr słoneczny:

 

Warto przypomnieć, że w badaniach Słońca do Solar Probe niebawem dołączy inna sonda kosmiczna. NASA i ESA przygotowują razem misję Solar Orbiter. Sonda przeleci w odległości niespełna 41,9 mln km od Słońca skupiając się na badaniach biegunów naszej gwiazdy. Start zaplanowano na 7 lutego 2020 roku.

Czytaj też: Będziemy sprzątać śmieci z orbity. Ten nowy rynek to wielka szansa dla polskich firm

Więcej o: