Einstein znów miał rację. Po 100 latach potwierdzono efekt "wleczenia czasoptrzestrzeni"

Ogólna Teoria Względności poraz kolejny okazała się wyjątkowo precyzyjna. Einstein w modelu przewidział wiele zjawisk, które ze względu na ograczenia technologiczne nie mogły być ówcześnie zbadane. Po 100 latach potwierdzono efekt "wleczenia czasoptrzestrzeni".
Zobacz wideo

Ogólna Teoria Względności Alberta Einsteina jest najbardziej precyzyjnym modelem Wszechświata, jaki dotąd powstał. Einstein dzięki swoim obliczeniom przewidział wiele zjawisk. Do dzisiaj są one potwierdzane przez eksperymenty i badania, których sam fizyk nie mógł wykonać. Jednym z takich założeń teoretycznych, było to o czasoprzestrzeni, która nie tylko jest sceną dla wydarzeń, ale bierze w nich udział. W związku z tym czasoprzestrzeń ulega zmianom. Einstein przewidywał więc, że może się ona zwijać, jeśli istnieje wystarczająco masywny i wirujący obiekt. Podobny efekt można wyobrazić sobie na przykładzie wiertła, które wkręca się w tkaninę, czy łyżki, która obracając się w miodzie ciągnie go za sobą. Efekt ten nazwany wleczeniem czasoprzestrzeni został niedawno potwierdzony przez naukowców.

Einstein znowu miał rację. Ogólna Teoria Względności potwierdzona przez obserwację ruchu białego karła i pulsara

W "Science" opublikowano badanie, które potwierdza przewidywania Einsteina - donosi portal Space.com. Pierwsze badanie, które miało sprawdzić wleczenie czasoprzestrzeni, przeprowadzono dekadę temu. Eksperyment "Gravity Probe B" polegał na umieszczeniu na orbicie ziemskiej wirujących kilka tysięcy razy na minutę kul. Jeśli Ziemia wlecze czasoprzestrzeń, to kule także powinny to odczuć. I rzeczywiście, po 17 miesiącach kule wskazywały minimalne odchylenia w kierunku wirowania, które potwierdziły obliczenia Einsteina. Efekt był jednak tak minimalny, że wyniki były niepewne przez zakłócenia ładunku elektrycznego. 

Potrzeba było więc większych "narzędzi", by ostatecznie potwierdzić ten efekt. Naukowcy postanowili obserwować oddalonego od Ziemi o 10 tys. lat świetlnych wirującego białego karła, wokół którego krąży pulsar. Centralna gwiazda ma wielkość naszej planety, ale jej masa jest 300 tys. razy większa, dzięki czemu dużo mocniej zakrzywia otaczającą ją czasoprzestrzeń. Efekt wleczenia w związku z tym powinien być tam 100 mln razy większy, niż wokół Ziemi. Okazało się, że rzeczywiście tak jest. Gwiazda neutronowa na orbicie białego karła wykazuje się precesją, tj. zmianą kierunku osi obrotu. Zdaniem naukowców, jedynym wyjaśnieniem jest wleczenie, co ostatecznie potwierdza mające 100 lat przewidywania Alberta Einsteina dot. właściwości czasoprzestrzeni.

Więcej o:
Komentarze (41)
Einstein znów miał rację. Po 100 latach potwierdzono efekt "wleczenia czasoptrzestrzeni"
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 14 razy 12

  Reguły rządzące Kosmosem wydają się być nadmiernie skomplikowane. Lepiej wydawać kasę na minarety w Licheniu niż niezrozumiałe zderzacze hadronów.

 • zsm-5

  Oceniono 9 razy 7

  Najwyraźniej po 100 latach wleczenie staje się modne - zwłaszcza wleczenie polskiej czasoprzestrzeni w ogonie Europy i świata.

 • studio-sport.pl

  Oceniono 8 razy 6

  Znam pewnego Karła, który ciągnie za sobą i zniekształca czasoprzestrzeń i nikt mu nie wmówi, że białe jest białe.

 • poochojek

  Oceniono 7 razy 5

  nic k..wa z tego nie rozumiem ... ziemia tez ma precesje i co prezes dalej nas okrada

 • tumaxer

  Oceniono 11 razy 5

  Nigdzie w biblii nie ma napisane, że buk stworzył jakąś czasoprzestrzeń. A ten cały karłowaty pulsar to przecież tylko światełko zawieszone na sklepieniu niebieskim, może okablowanie tam coś nawala.

 • asr1

  Oceniono 4 razy 4

  Nic tu tajemniczego nie ma po prostu nas źle uczą fizyki ja sam mgr inż elektroniki dopiero na stare lata mając czas zacząłem zgłębiać szczególną teorię względności i fizykę kwantową: polecam wykłady Feynmana, uczą nas p...ch wzorów i regułek a na jaki bolszy mi wiedzieć jakie są bogactwa na podkarpaciu przecież wiadomo, że woda święcona i pisiory a nie prawa fizyki moje najmłodsze dziecię uczone i kształcone na rozszerzonej mat fiz też nie kuma szczególnej teorii względności a to takie proste !!! !!!

 • spunio

  Oceniono 4 razy 4

  Absolutnie sie zgadzam!! Na sobie odczuwam jak się czasoprzestrzeń wlecze.. zwłaszcza od poniedziałku do piątku :))

 • ryanmdusa

  Oceniono 4 razy 4

  Ten artykul w polskiej gazecie to jak rozmowa z szesciolatkiem o fizyce kwantowej.

 • fafarafafafa

  Oceniono 4 razy 2

  "Einstein'a"? RLY?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX