Życie na księżycu Jowisza? Brytyjska profesorka jest pewna, że są tam "istoty podobne do ośmiornic"

Profesorka Monica Grady, ma przekonanie graniczące z pewnością, że na Europie, księżycu Jowisz istnieje życia. Jej zdaniem mogą być tam "istoty podobne pod względem intelektualnym do naszych ośmiornic".
Zobacz wideo

Monica Grady jest profesorką nauk planetarnych i kosmicznych na Uniwersytecie Liverpool Hope. Zajmuje się życiem pozaziemskim i ma bardzo ciekawe teorie na jego temat. Uważa, że życie na Marsie może istnieć, ale co najwyżej w formie bakterii. Ponadto jeśli tam jest, to znajduje się pod powierzchnią, gdzie jest chronione przed silnym promieniowaniem słonecznym. To jednak teoria, którą podziela wielu naukowców. Dużo ciekawsze są opinie Grady, na temat innych form życia w Układzie Słonecznym. 

Życie na Europie, księżycu Jowisza, może istnieć w formie podobnej do ziemskich ośmiornic

Grady jest praktycznie pewna, że pod pokrywą lodową Europy, satelity Jowisza, istnieje życie - piszą brytyjskie media Daily Mail i BBC. Warunki na satelicie są na tyle dobre, by to właśnie tam wyewoluowały wysoko rozwinięte formy życia. Przede wszystkim na powierzchni Europy znajduje się prawdopodobnie ocean ciekłej wody. Jest ona chroniona przed promieniowaniem słonecznym dzięki grubej pokrywie lodowej. Grady nie tylko jest przekonana o istnieniu na księżycu Jowisza życia, ale podejrzewa jak bardzo mogły się rozwinąć. Jej zdaniem wodne organizmy na Europie najpewniej są na podobnym poziomie intelektualnym, co nasze ośmiornice.

Ponadto Grady twierdzi, że życie musiało pojawić się gdzieś w kosmosie i najpewniej składa się z tych samych pierwiastków co ziemskie organizmy żywe. Brytyjska profesor nawiązuje tutaj do tzw. paradoksu Fermiego. Grady dodaje też, że możemy być jedyną formą życia w naszej galaktyce, więc mamy obowiązek chronić naszą planetę, a potencjalne ośmiornice na Europie, nie dają nam prawa żeby ją zniszczyć. 

Więcej o: