Trzęsienia Marsa są częstsze niż przypuszczano. InSight znalazł kolejne dowody

Mars jest aktywny sejsmicznie. Należący do NASA łazik InSight zarejestrował właśnie kolejne sygnały. Okazuje się, że trzęsienia Marsa mogą być znacznie częstsze, niż wydawało się naukowcom. Wciąż nie wiadomo jednak, co je powoduje.

Po raz pierwszy trzęsienia powierzchni Marsa udało się zaobserwować w kwietniu 2019 roku. Zarejestrowała je należąca do NASA sonda InSight, która wylądowała na Czerwonej Planecie kilka miesięcy wcześniej w celu przeprowadzenia badań geofizycznych.

Dzięki InSight naukowcy znaleźli pierwsze dowody na występowanie znanego z Ziemi zjawiska, o którym wcześniej nie mieli pojęcia. W kolejnych miesiącach swoje przypuszczenia potwierdzili, a dwa najsilniejsze trzęsienia (o sile 3,7 i 3,3 stopnia w skali Richtera) zarejestrowano w maju i lipcu.

Zobacz wideo Odkrycie zjawiska trzęsienia Marsa tłumaczyliśmy na poniższym filmie

Kolejne serie trzęsień zarejestrowane. Są częstsze niż przypuszczano

Naukowcy wciąż nie wiedzieli, czy zarejestrowane pojedyncze przypadki trzęsień są czymś niezwykle rzadkim, czy to zjawisko powszechne. NASA badała więc wnętrze Marsa w dalszym ciągu. Okazało się, że trzęsienia wcale nie ustały. Przez kolejne miesiące zarejestrowano liczne sygnały sugerujące, że mamy do czynienia z działalnością sejsmiczną planety. Do tej pory (przez niespełna rok) udało się wykryć ponad 450 trzęsień Marsa.

NASA zaznacza jednak, że marsjańskie wstrząsy są zazwyczaj zdecydowanie słabsze od tych ziemskich. Zdecydowana większość jest ledwie wykrywalna i zdecydowanie nie byłyby odczuwalne przez astronautów na Marsie. Niewielka część z najsilniejszych nowozarejestrowanych trzęsień zbliżała się do 4. stopnia magnitudy.

To wciąż jednak zbyt mało, aby dokładniej przeanalizować budowę Czerwonej Planety i dowiedzieć się więcej na temat przyczyn powstawania trzęsień Marsa. Naukowcy nadal nie wiedzą, dlaczego one występują. Mars, w przeciwieństwie do Ziemi nie ma bowiem płyt tektonicznych. Jedna z teorii mówi, że drgania powstają z powodu ciągłego procesu stygnięcia i kurczenia gruntu, który wywołuje naprężenia.

Więcej o: